| stanciu2nd a întrebat:

De fiecare data cand am paralizie in somn (cam 1/3 zile)
simt o durere groaznica de cap si cand opresc paralizia(iti atingi dintii ca si cum iti este frig) aud un sunet bazait puternic combinat cu un sunet al unei flacari.Imi poate explica cineva cum de aud eu asta si am durerea de cap?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Din ce zici tu, eu cred că odată la trei zile ești răpit de extratereștri (Alien Abduction)

13 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Urgent la medicul de familie și cereți o trimitere la neurologie!
De ce ați stat atâta timp și nu ați mers la doctor? Sau așteptați să ajungeți o legumă și povară pentru familia dumneavoastră?

| Bondarel99 a răspuns (pentru romeo78):

Nu crezi ca prea raspandesti panica pe aici?
Toata lumea a avut macar un episod de paralizie in somn. Daca cineva are mai des nu inseamna ca trebuie sa mearga la neurolog si ca o sa ajunga o leguma. El va decide singur daca se agraveaza si are nevoie de ajutor.
Citeste raspunsul meu de mai sus.

| stanciu2nd explică (pentru Bondarel99):

Eu am 14 ani. ma culc pe la 2 si uneori am treava pe la 7. dupa ce ma pun in pat ma ia somnul si intru in starea de veghe si mereu am paralizie. sunt obisnuithappy eu va intrebam motivul care cauzeaza

| romeo78 a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu răspândesc panica! Sunt un om care a petrecut mult timp pe ușa spitalului în ultimii ani, datorită unor probleme medicale familiale și am vorbit cu persoane internate, care la un moment dat gândeau ca dumneavoastră: ce dacă mă doare, supără ceva, nu merg la doctor, iau acolo o aspirină, antibiotic, antinevralgic, antiinflamator după ureche!
Ca, la un moment dat să ajungă la urgență mult mai grav, decât dacă de la începutul problemelor ar fi mers la un control de rutină!
Asta încerc să transmit, prevenția este zidul de apărare pentru sănătate!
Previi acum și scapi de probleme și complicații mai târziu! Se vede clar că nu ați petrecut timp în spital, să auziți oameni până în 50 de ani, cum regretă că nu au mers la doctor mai repede!
Sper că m-ați înțeles acum!
Iar, la final, ceea ce spun eu aici este lege, care are inclusiv amenzi, dacă în funcție de vârstă nu mergi anual cel puțin să îți faci control și analize medicale!

| Bondarel99 a răspuns (pentru romeo78):

Imi pare rau pentru dumneavoastra, dar cred ca vorbiti despre probleme diferite.
Cititi despre paralizia in somn. Nu e o boala. El are 14 ani, neurologul nu o sa il ajute cu absolut nimic.

| romeo78 a răspuns (pentru Bondarel99):

Dacă nu este o boală, ce este atunci? Dacă nu ajută neurologul, cine poate ajuta? Paralizia nu este legată de sistemul nervos?
Vedeți că vă contraziceți singură și sunteți pe lângă subiect?

| stanciu2nd explică (pentru romeo78):

Paralizia somnului este de fapt o disfunctie a sistemului nervos central.In momentul trezirii, instantaneu, sistemul nervos trimite impulsuri nervoase in tot corpul.In cazul nostru, exista un decalaj intre momentul trezirii si momentul in care comanda este data.

Multa lume a scos tot feluri de "mituri" legate de aceasta afectiune tocmai din lipsa informarii-cum ca ar fi datorita unor spirete malefice care sunt in tine.

| stanciu2nd explică (pentru romeo78):

Paralizia somnului este de fapt o disfunctie a sistemului nervos central.In momentul trezirii, instantaneu, sistemul nervos trimite impulsuri nervoase in tot corpul.In cazul nostru, exista un decalaj intre momentul trezirii si momentul in care comanda este data.

Multa lume a scos tot feluri de "mituri" legate de aceasta afectiune tocmai din lipsa informarii-cum ca ar fi datorita unor spirite malefice...

| romeo78 a răspuns (pentru stanciu2nd):

Exact asta am scris și eu! Că este o boală a sistemului nervos și este nevoie de un neurolog care să pună un diagnostic și tratament corespunzător!
Nu cum mi-a scris unul pe aici, că induc panică!

| Bondarel99 a răspuns:

Patesti asta pentru ca ti-e frica si oarecum iti sugestionezi simptome. In plus se stie ca paralizia in somn da si halucinatii.
In legatura cu paralizia nu poti schimba nimic, doar sa nu te mai sperii si sa nu mai incerci sa o opresti pentru ca de asta ai aceste simptome. Incearca doar sa stai linistit si sa astepti sa treaca.

| romeo78 a răspuns (pentru Bondarel99):

De ce ai notat ca nefolositor răspunsul meu, dacă am îndrumat omul la doctor! Atât de multă cultură medicală ai, încât spui că nu este nimic și trece de la sine? Oare omul nu a întrebat, tocmai pentru că nu trece de la sine!
Gândește de 2 ori când răspunzi la orice întrebare!

| Bondarel99 a răspuns:

"Paraliza aceasta apare într-una din tranzițiile ciclului de somn. Atunci când dormi, corpul trebuie să treacă în stadiul REM (Rapid Eye Movement), iar când te trezești, să iasă din el. Atunci când corpul nu reușește să facă aceste tranziții, apare paralizia în somn. Dacă survine când vrei să adormi, se numește paralizie hipnagogică în somn. Dacă apare când te trezești, se numește hipnopompică."

Tu ai intrebat de ce ai acele simptome. Le ai pentru ca intri in panica si incerci sa opresti ceea ce nu trebuie sa faci. Si pentru ca paralizia in somn da deseori halucinatii. Ai vazut ca pe google daca cauti chestia asta si dai la imagini vei vedea niste imagini infricosatoare, chiar si pe Wikipedia e una.

| Alexuţ02 a răspuns:

Am pățit și eu paralizie în somn, dar nu așa. la mine era ceva de genul vedeam ce e în cameră dar nu puteam vorbi / nu mă puteam mișca. dar după ceva timp am reușit să o înving să zic așa. nu am mai avut stări, mergi la un doctor care se ocupă de așa ceva sau citește pe net.