| Alexandra2383 a întrebat:

Buna! Ma lupt cu paralizia in somn de la varsta de 11 ani si nu mai pot. Aproape in fiecare seara mi se intampla sa am paralizie in somn. Este groaznic,aseara am simtit ca imi batea ceva in ureche foarte tare si nu era inima,dupa nu m-am putut misca si in gandul meu imi tot spuneam ca o sa treaca. Mi-am deschis o secunda ochii deoarece am vrut sa vad ce ma înconjura mai exact,a fost oribil si nici nu va pot explica,cand eram mai mica si mi se intampla tipam in somn dupa ajutor si nu se auzea, nici nu stiu ce sa va mai zic. Am nevoie urgent de metode prin care pot scapa de asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Am mai raspuns la cineva cu aceeasi problema, totul e in subconstientul nostru si nu trece decat printr-un remediu simplu si usor, rugaciune.
Sunt multe metode de unde provine aceasta paralizie si eu am avut in trecut si acum am un somn linistitor.
Pentru inceput trebuie sa tamaiezi in casa posibil sa fie si locul infestat de spirite rele si cine stie poate si de vraji.
Cumperi niste tamaie si carbune si spui un tatal nostru cand dai cu tamaie prin casa.
Dupa ce tamaiezi spune cateva rugaciuni inainte de culcare si neaparat prima saptamana cand dormi pune un scaun intors in camera unde dormi(cu picioarele in sus)
Daca cumva se intampla sa apara fa-ti semnul crucii cu limba in interiorul gurii.
Revino te rog cu un raspuns.

| Frank51 a răspuns:

Este genetic, tu nu influențezi nici prin stil de viață, nici prin altceva. Și da, nu există remedii, poți încerca meditația, sau să practici un sport ca să îți menții mintea ocupată. Apropo, tot ce se întâmplă atunci este reacția creierului conștient, la tranziția dintre paralizie și non-paralizie, tot ce vezi auzi simți, este fictiv.

| Lukasssz a răspuns:

Cati ani ai acum? te culci foarte obosita?

| xerxes1 a răspuns:

Nu trebuie sa te lupti.
Trebuie doar sa nu-ti mai fie frica si sa te lasi dusa de val.
Toata copilaria am patit acelasi lucru.
Tarziu am inteles ca eram doar blocat intre lumea viselor si cea asa-zisa reala.
Fara niciun fel de teama accepti noua realitate din jurul tau si incerci sa te dai jos din pat, si o sa fii treaza in vis. Poti sa zbori, sa ajungi instant in orice parte din univers, sa intalnesti personaje etc.Citeste ceva despre vise lucide sau calatorii astrale.
.

| Floridori a răspuns:

In cazul majoritatii, paralizia somnului reprezinta doar ceva ce au experimentat la un moment dar in viata, insa un procent mic de oameni se confrunta cu asta in mod constant.

In primul rand, ceea ce trebuie sa faci, este sa mergi la neurolog, sa ii explici problema si sa te asiguri ca nu exista leziuni cerebrale de niciun tip care ar putea determina astfel de episoade. Daca exista, ai putea primi tratament pentru acea problema specifica, iar asta ar putea diminua frecventa acestor experiente.
Insa, daca totul este in regula din punct de vedere neurologic, din pacate nu exista metode exacte pentru a scapa de acest fenomen. Poti doar sa incerci sa ai o rutina a somnului cat mai bine pusa la punct, sa ai un program de somn bine stabilit, sa inveti tehnici de relaxare pe care sa le practici constant, sa inveti sa iti relaxezi mintea si corpul atunci cand paralizia somnului se mai intampla si cel mai important lucru: sa NU dormi niciodata pe spate/cu fata in sus.De multe ori, o cauza pentru care unii oameni experimenteaza paralizia somnului atat de des, este anxietatea, deci daca nu reusesti sa te debarasezi singura de aceste stari incercand macar cateva saptamani tehnicile de mai sus, in ultima instanta, ai putea apela la un psihiatru pentru a-ti prescrie o benzodiazepina usoara.

| StrongHeart a răspuns:

Asa devreme? Eu nu am avut problema asta pe la 19-20 de ani si asta din cauza stilului de viata nesanatos si obiceiurilor nesanatoase, fumatului de exemplu.
Este foarte probabil sa ai ceva probleme de respiratie si ar trebui sa te consulti, cred ca la un specialist orl daca nu ma insel.
Ai nasul infundat in mod normal? Respiri si expiri pe ambele nari?
Daca raspunsul e nu, trebuie sa te duci sa verifici.
Poate ai sinuzita sau deviatie de sept sau alta forma de problema de respiratie.
Inca o intrebare, ai o greutate mai mare decat media pentru varsta ta? Depunerile de grasime pot afecta atat circulatia sangelui cat si respiratia.
Verifica cum stai cu sanatatea, fa sport des si nu sta aiurea in frig ca si asta e un factor. Dar inainte de toate, mergi la medicul de familie si explica-i tot ce ai scris aici.

| StrongHeart a răspuns:

Mergi la medicul ORL sa iti dea un diagnostic!

Răspuns utilizator avertizat
| dinaprilie a răspuns:

Cati ani ai?

| NunuNini a răspuns:

Daca iti bate ceva in ureche, e tensiune mare, nu paralizie.
Daca te trezesti su nu te poti misca, atunci da.
Si intr-un caz si in celalalt trebuie sa te vada un medic.

Răspuns utilizator avertizat