| IoanaIonuca a întrebat:

De fiecare data cand mananc dulce ma doare maseaua. Am fost la dentist si mi-a spus ca nu am nicio carie si imi sunt in regula dintii. Ce ar putea sa fie, de ce ma doare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la alat dentist. Poate ca nu s-a uitat atent si nu-l intereseaza. Poate fi o carie intre dinti (masele), ascunsa.

| darrio2007 a răspuns:

Smalțul crapat la o măsea.

| PeFuga a răspuns:

Sensibilitatea dentara nu este neapărat legata de carii sau de infectii.
Poti sa te speli cu sensodyne o vreme, iar daca persista sensibilitatea aceasta, mergi la un cabinet stomatologic unde poate sa iti faca o desensibilizare cu laser. Dupa una sau doua sedinte nu mai ai probleme.

| 4StarLight a răspuns:

Poate este o sensibilitate dentară!
Și eu am așa doar că nu la dulce, ci când mănânc fierbinte și beau rece sau invers!
Spală-te pe dinți de 2 ori pe zi, contribuie cu tot ce poți pentru a avea grijă de dinții tăi!
Restul nu ai ce face, dar ar trebui să treacă de la sine! happy

| Cosmin3926 a răspuns:

Nu stiu de ce dar ți-aș recomanda să încerci să mesteci pe parte cealaltă (exempu:dacă măseaua care te doare e pe partea dreaptă încearcă să mesteci pe stânga )!