| Girly97 a întrebat:

De foarte multi ani am talpile foarte urate, pline de piele crapata si bataturi. Am fost la dermatolog, mi-a oferit diferite creme insa tot am talpile urate. Este posibil sa se ajunga la peeling?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Eu îți recomand șosete exfoliante Parasoftin. Dacă vei căuta pe google o să găsești diverse povești și rezultate. Le poți cumpăra cam de oriunde (DM, Carrefour, Billa, farmacii) și costă maxim 30 lei. Repetă la fiecare 3 săptămâni și vei vedea rezultate cu siguranță! Poți încerca să stai acasă cu picioarele în apă caldă și să dai cu piatra de călcâie dar bănuiesc că ai făcut lucrul acesta deja și nu a fost cu succes.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Incearca sa le tii in apa calda cu otet cateva minute.

---
Bataturile trebuie tratate inca din faza initiala, existand riscul ca, in functie de marime si localizare, mai tarziu sa fie nevoie de o interventie chirurgicala pentru micsorarea acestora. Se recomanda inmuierea zonei cu probleme in apa calda, iar apoi eliminarea pielii moarte cu ajutorul unei pietre ponce. Nu este indicat sa se taie pielea ingrosata deoarece exista riscul de a aparea ulterior durerea sau infectia. Acest proces trebuie repetat cel putin o data pe saptamana, iar talpile trebuie unse cu creme sau uleiuri hidratante, ideal pe baza de uree, ingredient care face minuni in acest caz, si invelite apoi in prosop sau sosete. Cel mai comod si eficient tratament impotriva bataturilor este, insa, cel cu sosete medicinale exfoliante. Tineti cont ca, pentru prevenirea reaparitiei, modelul incaltamintei este extrem de important. Alegeti intotdeauna modele in care piciorul sa se simta confortabil si sa stea lejer si purtati papuci moi atunci cand stati in casa.
---

| Vântulalb a răspuns:

Peeling? Mai, al dracului!
Pentru problema ta mergi la pedichiurista sa-ti rada pielea mosrta de pe talpa. Apoi dai cu cremele date de dermatolog (daca o fi stiut el ce sa-ti dea, nu tine de domeniul lui). Mai bine ceri de la farmacie crema cu vitamine. Cu aia sa te dai pe talpi dupa ce pedichiurista isi face treaba. Si n dispare doar dupa o sedinta. Vei face asta toata viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate ca trebuie sa le exfoliezi. Folosește sosete exfoliante

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa faci asta la tine acasa, cumpara-ti o razatoare pentru calcaie, chiar asa se numeste (gasesti peste tot in comert sau online pe eMAG) si o sa iti inlature toate celulele moarte, ia-ti niste ulei de cocos sau o crema foarte hidratanta si infasoara-ti picioarele in niste prosopele vreo 30 minute, o sa arate super.Fa asta de fiecare data cand vezi ca incep sa apara probleme.

| Cksihja a răspuns:

Crăpăturile sunt de fapt răni trebuie să se vindece, totul trebuie spălat extrem de bine, îți ții picioarele în apă călduță apoi freci bine până iasă jegul, pielea crăpată și bătăturile apar cel mai des din cauza unei încălțăminte nepotrivite deci fără tocuri și pantofi strâmți, pantofii trebuie să fie lejeri ca piciorul să se poată vindeca.