| Girly97 a întrebat:

De cativa ani am mari probleme cu talpile mele si am incercat foarte multe creme care nu au dat rezultate. Pe 4 iulie am fost la dermatolog si acesta a descoperit ca pe langa talpile pline de piele ingrosata si bataturi mai am si o ciuperca. Acesta mi-a dat doua creme, o crema cu un agent antimicotic si o crema cu uree pe care sa le folosesc minim o luna. Am fost saptamana trecuta la control iar medicul mi-a mai dat si un antimicotic oral. Problema este ca desi talpile mele arata mai bine tot arata urate iar luni voi incepe cursul de masaj reflexogen si am riscul sa nu se poata face practica pe talpile mele daca nu ma fac bine pana atunci sau daca inca sunt purtatoare de ciuperca. Ce pot sa fac? Am urmat instructiunile medicului si am urmat tratamentul de la inceputul lunii insa talpile mele tot arata urat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tratamentul va dura mai mult. Trebuia pur si simplu sa te duci mai repede la medic. Asa, poti doar anunta la scoala si nimeni nu ca face practica pe talpile tale. Pana la urma ai o boala, asta e

3 răspunsuri:
| Dalmore a răspuns:

Nu cred ca e nimeni atat de absurd incat sa nu inteleaga ca ai o problema.

| Peridava a răspuns:

Nu ai ce face. Urmeaza tratamentul.
Crema cu uree este pentru exfolierea straturilor "moarte" de piele. Ajuta, dar aplic-o exact cum spune in instructiuni: sosete de platic (e buna si o punga) toata noaptea, ras cu piatra ponce la baie.

| colaboy1991 a răspuns:

Si mie mi-a prescris doctorul o crema cu uree pentru talpi, dar nu am avut bani sa o cumpar asa ca tin olita de noapte langa pat si noaptea oricum intru cu piciorul in ea ca e intuneric.