| Girly97 a întrebat:

Poate o pedichiurista sa faca ceva pentru bataturi si pielea crapata?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O pedichiurista are ca obiect - printre altele - si curatarea bataturilor, pielii ingrosate si crapate, in special de pe picioare.
Evident, intai trebuie sa vada despre ce este vorba.

| Girly97 explică (pentru Bula):

Mi s-a spus undeva ca pe langa crema cu uree prescrisa de medicul dermatolog pot sa merg si la pedichiurista. Dar acest tratament doare?

| Bula a răspuns (pentru Girly97):

Si tu iti poti rezolva problema singura, acasa.
Faci o baie calda sau un lighean cu apa calda, tii zona cu problema la inmuiat timp de jumat de ora, dupa care freci locul (pielea intarita) cu piatra spongioasa.
Astfel se indeparteaza pielea in plus si ramane pielea de baza, curata.

Daca din prima incercare nu se indeparteaza complet toata batatura, mai repeti procedura in urmatoarele zile.

Dupa stergere si uscare poti da cu orice crema care contine vaselina dermatologica sau chiar cu unt sau smantana naturala, de vaca. Astfel pielea va fi inmuiata.

Daca ai batatura la picior, acesta este din cauza incaltamintei.
Rezolvarea este sa-ti duci pantofii la ajustat la un pantofar. happy

| Girly97 explică (pentru Bula):

Mersi. happy

| alex15ccc a răspuns:

Da, normal, mergi la salon si intereseaza-te.