| contpublic a întrebat:

De la anticonceptionale mai pot ramane insarcinata? Iti afecteaza ciclul daca iau anticonceptionale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca iei anticonceptionale riscul de a ramande gravida scade foarte mult.
Si nu, nu iti afecteaza ciclul, de fapt chiar ti-l regleaza(daca nu ti-a venit 2 luni, iei anticonceptionale sipeste ore iti va veni).
Te pup.:*

| liliacALB a răspuns:

Daca le iei corect, riscul sa te alegi cu o sarcina este aproape 0. Se spune ca ar regla ciclul menstrual (adica de exemplu daca il ai neregulat il mai normalizeaza). Exista insa si riscuri ale tratamentului pe termen indelungat cu anticonceptionale (risc mult crescut de trombembolism pulmonar), motiv suficient sa te gandesti foarte bine daca merita asa ceva. Oricum, nu lua pe termen lung! Bafta!