| alex495 a întrebat:

De la caldura imi apar ori pe gat, ori pe umeri ca niste coșulețe rosii care se sparg dupa cateva zile. De la ce naiba apar si cum as putea sa le previn?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa dus cand ajungi acasa, sa elimini traspiratia si nu te mai iriti.

| alex495 explică (pentru Violleta2022):

Fac. Cum am ajuns acasa de la sala, imediat apar de la sala, le vad cand ma bag la dus

| alex495 explică (pentru Violleta2022):

Imediat cum intru in casa ma duc la dus. Pur si simplu se fac in cele 30 de min cat fac de la sala acasa

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Posibil sa fie de la transpiratie si daca pui si mana murdara in acele zone, cresc sansele sa apara cosurile. Poti sa folosesti sapun cu sulf de la plafar sau farmacie si sa incetezi sa mai atingi zona in cazul in care faci acest lucru. Daca mai apar ar fi cazul sa mergi la dermatolog.

| alex495 explică (pentru Aasdfghj):

La aia m-am gandit si eu, chestia e ca mi apar pe umeri pe sub tricou tot in genul ala. Acolo n am pus mana n am cum sa o pun? Si daca ma spal cu acel sapun cu sulf le previn? As vrea ceva sa le previn, fac dus zilnic dar apar imediat gen dupa sala sa zicem nu stiu

| RKBlue a răspuns:

Ar putea fi de la transpiratie.
Du-te la dermatolog, va sti sa iti spuna ce sa faci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RKBlue):

Sau poate de la soare, dacă l-a prins soarele acolo. Și eu am pățit

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau asa.
Orice ar fi, un consult la dermatolog nu strica...

| Reghqen a răspuns:

Ți-ai cam răspuns singur laughing
Cel mai probabil coșulețele acelea roșii sunt de la căldură, de la transpirație, dar poate să fie și un fel de alergie. Așa cum poate să fie și de la prea mulți germi pe mâini iar tu cu mâinile acelea pline de germi și microbi îți atingi zonele acelea și ți se fac coșulețele roșii. Mai bine te duci la un dermatolog să te viziteze.