| Biir a întrebat:

De la ce apar negii? Si care este cea mai buna metoda de indepartare a lor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Negii apar datorita infectiei cu un virus, Human Papilloma Virus infectie greu sau imposibil de vindecat. De indepartat se indeparteaza prin ardere cu azotat de argint de catre dermatolog. Pentru a le preveni reaparitia, se recomanda imbunatatirea imunitatii.

Abh
| Abh a răspuns:

Verucile sunt mici tumori benigne( necanceroase) determinate de virusul Papilloma. Daca ai multi, iti recomand sa apelezi la un dermatolog, iti va face cauterizare chimica si in cateva saptamani ai scapat de ei.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Un sfat de la mine, naturist: atunci cand este sezonul nucilor verzi, aplica peste negi si in jurul lor coaja verde de la ele, chiar daca pielea ti se va colora putin. Daca negii sunt pe maini, curata nuci verzi in acea perioada. Au un continut bogat in iod si ajuta foarte mult. Eu asa am rezolvat cu trei negi de pe maini acum douazeci de ani, si de atunci nu au mai reaparut pana acum. Multa sanatate!

| drpopa a răspuns:

Negii sunt mici escrescente benigne ale pielii produse de o infectie cu papilloma virus, tratamentul se poate face prin aplicare locala de unguent sau crema cu acid salicilic, crioterapie sau laser.acestia pot sa reapara datorita persistentei infectiei virale

| miauu a răspuns:

Pai faci un nod il pui in pamant
si cand putrezeste ata se duce.cade
sau cu coada de la cal
il tai dupa ce faci baie si pui aloe vera
sau rostopasca zeama aia galbenawinking

| Alocispeptunoi a răspuns:

Ca sai inderpatezi exista un creion special care arde negii

| madaa a răspuns:

Eu am aut neg din cauza inotului asa mi-a spus medicul

| doraz a răspuns:

Nu stiu de ce apar, dar cea mai eficienta metoda de indepartare cred ca este cautarizarea.

| Sἶrenἶa a răspuns:

Nu stiu exact de la ce apar.auzeam ca apar de la. daca nu te speli o perioada.nu stiu cum sa zic.happy. am avut si eu unul si ma dadeam cu rostopasca, adica planta aia care are un fel de vopsea galbena [portocalie] in ea. Daca e proaspat aparut nu. l rupe pentru ca faci cancer.cred.thinking deci. da. te cu rostopascawinking