| anonim_4396 a întrebat:

De la ce faci diabetul? daca te-ai antepat cu acul de la insulina dupa ce i-ai facut la un diabetic exista riscul de a te infecta si tu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Diabetul se instaleaza atunci cand pancreasul nu functioneaza, in mod normal si nu produce atata insulina cata este necesara pentru ca, alimentele pe care le consumi, sa poata fi procesate. Aceasta boala nu este molipsitoare deci, din acest punct de vedere nu trebuie sa-ti faci probleme.
Daca diabeticul este bolnav si de hepatita virala A, B, C sau D, atunci este posibil sa te imbolnavesti de acel virus si astfel sunt necesare niste analize care sa puna in evidenta daca acest lucru s-a intamplat. Daca persoana diabetica nu sufere de nici un fel de alte boli, care pot fi transmise prin sange, SIDA, Sifilis, sau cele hepatice, atunci nu trebuie sa te ingrijorezi.

| mariazet45 a răspuns:

Diabetu nu este contagios, se mosteneste sau se dobandeste datorita stilului de viata.

| Mo a răspuns:

Nu te vei imbolnavi si tu daca te-ai intepat cu acul folosit de un diabetic.insa daca iubesti dulciurile...

| doinisor a răspuns:

Nici vorba diabetul nu se ia eventual il mostenesti de la parinti bunici, sau ilfaci pe baza nervosa.

| Foca_4528 a răspuns:

Nu sunt sigur nu se va infecta de diabetoh go on

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Diabetul nu se ia pe cale cutanată.
Este o boală ereditară de cele mai multe ori. Pancreasul este organul care produce insulină. Când pancreasul nu mai produce această insulina, glicemia crește peste valorile normale și se instalează diabetul.
Valori normale ale glicemie: 80-120 dl/ml.
Factorii determinanți ai acestei boli sunt: obezitatea, consumul excesiv de dulciuri, sedentarismul.
Sănătate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, dar te poti infecta cu alte boli. asa ca mai bine fugi la doctor si fa teste de hepatita si hiv