| Mayaaaaaaa14 a întrebat:

De la ce poți face diabet?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De la o dereglare a metabolismului care poate fi cauzata de alimentatie, stil de viata si mai ales genetica.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Diabetul este de două tipuri. Diabet insipid și diabet zaharat.
În cazul diabetului zaharat o dereglare hormoală complexă, în care secreția de insulină are cel mai important rol, face ca celulele corpului să nu mai fie sensibile la hormonul insulină și să nu mai poată procesa glucidele, zahărul. Acesta rămâne în sânge și devine toxic pentru nervi pe care îi distruge. Se numește neuropatie diabetică. La fel, poți orbi. Diabetul zaharat este asociat cu obezitatea așa că se poate spune că se poate face de la obezitate, dar e impropriu spus.
Un regim prea bogat în zaharuri concentrate care se absorb rapid suprasolicită pancreasul și poate declanșa diabet. Alimentația haotică și neechilbrată caloric și nutritiv de asemenea pot fi factori favorizanță.

| aXy99 a răspuns:

Cauze genetice si stres (combinat cu cauzele ce tin de diverse gene, deci tot gentic).

| Digikey a răspuns:

Recent mai multe studii asociaza diabetul cu consumul exagerat de carne.Marii producatori de carne nu sunt de acord cu aceste rezultate si au platit alte studii care sa demonstreze contrariul.

| Swae a răspuns:

Șoc