| Ella21052003 a întrebat:

De la ce varsta as putea sa port lentile de contact? Am miopie si la petreceri si la banchet ( la anul) nu vrea sa port ochelarii. Va rog sa nu raspundeti daca nu sunteti informati. Dau Funda☺️

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu port ochelari. Doctorul mi-a propus de la vreo 11-12 ani. Poti sa porti lentile de contact de acum, dar vezi ca trebuie sa ai grija cu ele. http://www.bausch.ro/images/Ghidul_purtatorului.pdf Uite, aceasta brosura am primit-o de la oftalmologul meu. Bafta!

4 răspunsuri:
| AntoniSoulesOne a răspuns:

De la ce varsta vrei.

| PeFuga a răspuns:

Poti purta lentile de contact de la ce varsta vrei in principiu, dar foarte important este sa mergi la oftalmolog inainte sa iti dea reteta pentru ele si sa iti explice cum sa le alegi pe cele mai bune pentru tine, cum sa le pui, cum sa le scoti... crede-ma, la inceput chiar ai nevoie de asistenta de specialitate happy

| MedRex a răspuns:

Lentilele de contact se pot purta de la vârsta cea mai mică posibilă la care purtătorul se poate îngriji de purtarea corectă.
Trebuie să înțelegi că lentile de contact sunt un mijloc de corecție a vederii și se iau doar după un consult oftalmologic. Medicul poate contraindica, mai ales dacă există anomalii ale corneei sau ochiului în general, de aceea se măsoară curbura corneei și alți parametri. Mai ales că există întotdeauna posibilitatea ca ochiul tău să nu se adapteze (iritația, inflamația, eroziunea superficială, etc) și atunci purtatul lentilelor e contraindicat.

| AlupoaeAndrei a răspuns:

De la orice varsta.