| anonima12345678 a întrebat:

De la ce varsta se inchid cartilajele de crestere? Daca am 13 ani si fac exercitii pentru inaltare mai pot sa cresc avand in vedere ca prima menstruatie a avut loc in urma cu un an? Mama are 1.59 si tata 1.70.,iar eu 1.57. Bunica din partea mamei e mai inalta(1.68) si bunicul din partea tatalui(dupa 1.75)Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te poti inalta pana la 16 ani si chiar mai tarziu. Insa ai grija ce exercitii de inaltare faci, sa fie corecte, recomandate de un specialist. Adesea poti gasi idiotenii pe net (gen sa stai atarnat pe bara).