| PrincessConsuela a întrebat:

De la o durere in gat se poate ajunge la febra?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LolaXLillyNuSpuneNimik a răspuns:

Da. Dar sa nu bei apa rece sau sa bei suc pentru. ca o sa iti fie si mai rau pana se ajunge la febra... Asa imi e si mie si am ajuns la febra dar trebuie sa stai sub patura chiar daca transpiri si prin transpiratie elimini toti microbi. Crede-ma si la mine e asa si acum ma simt mult mai bine.

14 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

O durere in zona gatului poate insemna o inflamare a amigdalitelor, care poate genera, cefalee, febra si frisoane.

| AvalohAlyn a răspuns:

Da, daca sunt bacterii, daca ai puroi in gat, daca ai amigdalita.Bineinteles.Daca febra ia nastere si este prezenta si durerea in gat prezinta-te la un medic ca sa-ti prescrie ceva.Numai bine

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Da. Pentru ca durerea in gat este provocata, de obicei, de o infectie a amigdalelor, iar unul dintre primele simptome ale unei infectii este febra.

| emima a răspuns:

Da se poate atunci cand ai amigdalitele inflamate

multa sanatate

| UNfriendLY a răspuns:

Se poate ajunge chiar la moarte, deci da

| melyyy a răspuns:

Nu cred. dar se poate ajunge la o tuse destul de urata

| SweetDreamss a răspuns:

Da in cele mai multe cazuri, durerea este primul semn intr-o raceala iar febra este a2a, doar daca nu ai baut ceva rece(dsesi pe timplul asta ma indoiesc). Eu am fost de curand racita si tot a fel mai intai a inceput cu durerea de gat pe urma ferba.
Ai grija de tine, ite recomand niste nuromef si viaminac cu propolis
Insanatosire grabnica

By3by3

| oannabomboana a răspuns:

Da

| Adyna_2786 a răspuns:

Acum depinde.Se poate ajunge dar depinde de tine!big grin

| AnnaMariaaa a răspuns:

Da, poti face febrastraight face

| sunset a răspuns:

Da

| PowerToYou a răspuns:

Pe mine m-a luat o raceala de la durerea din gat care nici acum nu mi-a trecut. Poti face si febra(eu am avu) ...adica ar trebui sa iei ceva pentru gat(niste bombonele de supt)-trebuie sa stai la caldura undeva si sa-ti faci un ceai fierbinte.

| Funditsa a răspuns:

Ori ajungi sa tusesti, ori da, febra, deci ia de acum prospectul Nurofen. Si ia si Strepsils.

| costelus907 a răspuns:

Daca este rosu in gat da dar daca este o durere nu.