| dianna92 a întrebat:

De la o vreme am observat niste vase de sange sparte sub pielea de pe coapse. Numai pe coapse le am si cand le ating, dor putin. Ideea e ca sunt niste dungi mici si rosii, nu par a fi mare lucru insa acum vara as vrea sa scap de ele cumva pentru ca nu pot purta nici un pantalon scurt sau fusta. Ma rog, nu se vad chiar asa usor insa pe mine ma enerveaza. As dori sa stiu daca stiti de la ce anume au aparut si daca exista vreo modalitate de a scapa de ele. Eu am prostul obicei de a sta in pozitia sultanului cand stau la calculator si de asemenea fac exercitii gen bicicleta pentru picioare si ma gandesc poate din aceste 2 cauze, ca am intins muschiul stand asa si din cauza exercitiilor ca l-am solicitat, au aparut aceste mici vase de sange sparte. Daca stie cineva la ce ma refer, as aprecia daca mi-ati da un raspuns. Dau funda fara ezitare celui mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| qLoveSmileღ a răspuns:

Du-te la un doctor.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Măi Diana, din cate ai explicat, tu ai facut varice. Eu asa inteleg. Uite aici, un exemplu la cum arata: http://www.google.ro/......tp?/imgres
Ele se si "mostenesc" genetic, dar se fac si din alte cauze, statul prea mult in picioare, acumulare de kilograme etc. Sunt niste vase de sange care se sparg. Ele nu mai trec din moment ce le-ai căpătat. Decat prin operatii, pe care eu nu ti le recomand, sunt groaznic de periculoase.Dar, in schim, se estompeaza cu diverrse creme, tratamente etc. Se pot inmulti foarte usor, pe suprafata piciorului. Nu te speria, sunt tratamente.

| dianna92 explică (pentru floresdemayo):

Eu nu le-as numi varice ca stiu cum arata si eu am vreo 3 firicele mici, aproape ca nu se observa. Dar imi stau mie pe creier ca mi se par foarte inestetice. Sper sa gasesc o crema pentru asa ceva insa nu as vrea sa dau pe google ca acolo sunt pareri impartite. Oare la farmacie va sti cineva ce sa imi recomande?

| floresdemayo a răspuns (pentru dianna92):

Da si Nu. Farmacistele iti vor recomanda creme scumpe (de te doare capul cand auzi pretul -asta e un "siretlic" ca sa te determine sa revii si sa le cumperi si aspirină laughing ) doar ca sa le faci vanzare, crede-ma, stiu cine sunt farmacistele. La chestii minore, de recomandat produse scumpe se pricep. Dar sa-ti dea un sfat medical, cand ai o problema serioasă, te trimit automat la... doctor, de parca tu nu stiai asta. Degeaba se zice la TV:intrebati medicul sau farmacistul. Farmacistul degeaba il intrebi, ca destinatia lui e sa te trimita la medic. Deci, du-te direct la un medic care se pricepe, in domeniu. El iti da si tratament, la nevoie schimba tartamentul, deci, in cele din urma, la el ajungi, daca te ingrijoreaza asa mult aspectul. Nu ai de ce te teme, nu sunt lucruri grave care nu-si gasesc rezolvarea. Dacă iei boala din timp, e bine! Cu cat intarzie, intarzie si vindecarea.

| floresdemayo a răspuns (pentru dianna92):

A! până ajungi la medic ca sa-ti dea tratament, estompeaza-le cu un pic de pudră de fața, de culoarea pielii (pudra in nuante de maro, nu roz!)si poti purta pantaloni scurti ori fustite mini.

| Soowhaat01 a răspuns:

Se poate...chiar si de la alt ceva. O prietena de-a mea facea exact ca tine cand statea la calculator, dupa, s-a dus la doctor pentru ca si ea avea vase de sange sparte. Doctorul i-a spus sa nu mai stea la calculator asa, si, sa stea normal.

Succes!

| yourFanta a răspuns:

Vergeturi.