| NimenixD a întrebat:

Bună!
În primul rând aș vrea să întreb dacă există vergeturi mov.
De ceva timp mi-au apărut pe coapse în exterior şi puţin în interior nişte firicele ( nu sunt vase sparte. acelea sunt foarte subţiri.), seamănă cu vergeturile doar că nu sunt albe. Sunt mov.
Aş putea scăpa de ele?
Mătuşa mea mi-a spus că sunt vase de sânge sparte. Dar eu nu cred. Uneori nu se văd. Ele dispar şi apar iar. Şi uneori sunt aşa de pronunţate de parcă m-aş fi zgâriat.
Dacă aţi avut asemenea probleme, ce creme aţi folosit, sau cum aţi scăpat de ele?

Mulţumesc. :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| totElodia a răspuns:

Buna happy. Da, sunt vergeturi. Am si eu, nu poti scapa de ele, decat daca slabesti semnificativ. (si asa, sansele sunt slabe).

| Xtadelo a răspuns:

Dacrying(..sunt vergeturi!
Am auzit acum ceva vreme un medic dermatolog spunand ca pot disparea facand miscare. happy
Oricum, cu timpul o sa dispara.happy
Succes!

| Empathizer a răspuns:

Toate vergeturile incep prin a fi violacee. Se albesc in timp. Tratamentele eficiente sunt dermabraziunea, peelingul chimic sau laserul, dar trebuie aplicate la recomandarea medicului, pentru ca au si contraindicatii. Exista insa creme care pot imbunatati situatia, estompand vergeturile, de exemplu Gerocossen Natural. Preventiv, bea apa suficienta (2 litri pe zi. de la robinet sau apa de izvor, gen Cumpana, La fantana sau Devin) si foloseste creme hidratante, ca sa previi uscarea pielii, care favorizeaza vergeturile. Si evita variatiile bruste de greutate. Un consult endocrinologic este necesar pentru a vedea daca nu cumva vergeturile care iti apar sunt de cauza endocrina. Pubertatea poate fi si ea de vina.

| Mirela77 a răspuns:

Nu poti face nimic! Sunt doar vasele de sange care se vad.Tratament nu prea exista eficient. Poate chirurgical sau laser.

| DixieIsCrazy a răspuns:

Buna!
Da, sunt vergeturi.
Si eu am avut, dar eu am slabit iar acestea s-au albitworried
Nu am folosit nici-o crema
Sper ca ti-am fost de foloshappy

| Bc4Alexandra a răspuns:

Hei bună! happy Și eu trec prin același lucru cu aceste vergeturi laughing Mi-au apărut din senin și am fost la un control endocrinolog deoarece nu putea scăpa de ele. Și de obicei aceste vergeturi mov indică o boală Crohn sau Crushing, trebuie să ți se facă T3 și T4 ( analize pentru tiroidă ). Deci practic, aceste vergeturi sunt declanșate de către tiroidă! happy Sfatul meu este să te duci la un endocrinolog să-ți facă testele pentru tiroidă și pentru aceasta îți va da niște pastile!winking Acesta este cel mai bun sfat pe care ți-l pot da, deoarece trec și eu prin acest lucru! :*

| 19986 a răspuns:

Da sunt vergeturi.Incearca aceasta metoda si iti va trece. Incepand de luni mananci o pruna,marti mananci doua,miercuri trei, joi patru,vineri cinci,sambata sase si duminica sapte dupa aceea o iei descrescator luni sapte,marti sase,miercuri cinci, joi patru, vineri trei, sambata doua si duminica una. Sper ca ti-am fost de ajutor. Incearca si eu am incercat, mi-au disparut.