| sdws77 a întrebat:

De la o vreme incoace au inceput muschii de pe partea stanga a gatului sa ma doara cand imi inclin/rotesc capul in anumite pozitii. Acum, cand pasesc apasat sau pur si simplu imi incordez muschii din zona pot auzi ca o mica pocnitura, ca si cum s-ar freca doua chestii. Nu ma doare, dar se simte ciudat si e enervant. Ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anee1667 a răspuns:

Bună.
Ar putea să fie vorba despre o simplă febră musculară. Dacă ai făcut ceva exerciţii care presupun şi forţarea acelui muşchi de altfel tracţiuni, abdomene etc, el nefiind învăţat cu efortul excesiv de acest gen s-a produs acest lucru. O altă cauză ar putea fi modul cum tu ai dormit pe timpul nopţii dacă gâtul tău s-a aflat într-o pozitie incomfortabila timp de cateva ore bune ar putea aparea acesta durere.
Într-o săptămână durerea va dispărea, cât despre acel sunet incomfortabil, poate fi ceva perfect normal şi va trece de la sine.
Pentru siguranţa ta ai putea aplica în acea zonă câteva comprese cu apă călduţă şi seara înainte de culcare să masezi cu o cremă din plante.
Multă sanatate!