| Magic a întrebat:

De la un timp de vreme ma simt balonata... Ce pot face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ceaiul de chimen si de anason( le poti combina) sunt foarte bune in balonare. tine si regim alimentar o vreme. evita fasolea, varza, conopida, sucurile carbogazoase, apa minerala prajelile si alimentele grase. bea 3 cani de ceai pe zi si vei fi ok.

| anka a răspuns:

Fructele trebuie mancate singure cu cel putin jumatate de ora inainte de masa si cu cel putin doua ore dupa o masa. Consumati cat mai multe fibre alimentare din salate, legume si fructe. Eliminati total bauturile carbogazoase si sucurile de fructe fabricate industrial, chiar daca se spune ca nu contin zahar sau ca sunt „light".

| zorialbi a răspuns:

Poti sa iei niste pliculete care refac flora intestinala (Enterolactis) sau capsule (Erceflora Duo, Enterolactis Plus), dimineata pe stomacul gol, macar 10 zile la rand ca sa poti vedea efectele. Din cauza modului in care mancam in zilele noastre apar tot felul de tulburari digestive. Dicarbocalmul este antiacid, neutralizeaza acidul din stomac, nu prea cred ca te va ajuta. Daca vrei sa-ti treaca pe moment, poti sa iei carbune medicinal, capsule de Espumisan sau comprimate de Sab simplex. Dar ar fi mult mai bine sa faci o cura de Enterolactis pentru ca te va ajuta pe timp indelungat. E bine si sa bei ceaiuri de menta, anason, chimen, cum spunea Abh.

| Silvia a răspuns:

Consuma iaurt Activia.hee hee

| ◕‿◕Al3xUtZa◕‿◕ a răspuns:

Ia dicarbocalmbig grin sa-mi spui daca ti-a trecutbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Mergi şi fă un ecograf, balonarea este una din afecţiunile comune ale femeilor pe lângă constipaţie, colită de fermentaţie şi cu trecerea anilor poate da complicaţii destul de urâte.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca :
- se va trece la o alimentatie bogata in vitamine si fibre
- se va evita guma de mestecat, sucurile gazoase, bomboanele
- dieta va fi compusa din multe legume, fructe si "alimente de balast" (de exemplu cartofi)
- se vor exclude din alimentatie produsele care baloneaza: ceapa, varza, fasolea boabe, laptele, alcoolul
- se mananca incet, mestecand atent, evitand inghitirea aerului o data cu alimentele
- se face un tratament cu 2 cani de infuzie de anghinare sau papadie, inaintea meselor
- usturoiul este recomandat si va fi consumat cat mai des
- inaintea meselor se mai pot bea ceaiuri (preferabil decoct) de: anason, marar, cimbru, coada soricelului, coriandru, gentiana
- se stimuleaza zona abdominala prin masaj si exercitii fizice

| anica a răspuns:

Este posibil sa ai si o fiere mai lenesa, ar fi bine sa faci un control; pentru a scapa rapid, poti bea ceai de la Fares : "digestie usoara", dupa masa; te vei simti foarte bine; si asa cum au spus cei de dinaintea mea, evita alimentele care ai observat ca iti produc efectul de balonare;