| john_1578 a întrebat:

De mai mult de un an de zile nu am mai racit. Inainte raceam de cel putin 4-5 ori pe an, dar in ultimul an, seara inainte de culcare aveam simptome clare de raceala, care inainte insemnau ca in urmatoarea zi sa ma trezesc cu febra, muci, tuse sau raguseala, insa in urmatoarea dimineata ma trezeam perfect sanatos si fara urma de aceste simptome. Oare cauza sa fie numai faptul ca am dobandit o imunitate ridicata? Mi-e mi-e frica sa nu urmeze o raceala puternica care sa nu se lase fara injectii si cateva zile de "repaus la pat". Ati mai trecut prin situatii asemanatoare? Cum au evoluat? Ati mai racit dupa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| zooooza a răspuns:

Nu, nu mi s-a intamplat. Dar nu iti fa griji.
Bucura-te de sanatate. Daca racesti racesti.Asta e.Nu trebuie sa te temi ca v-a da peste tine o raceala puternica.Stai calma.
Dar iti spun ca nu sunt atat de ''rele'' injectiile.Am facut foarte multe cand eram mica si iti pot zice ca nu sunt atat de dureroase.winking
Multa sanatate si stai fara gija.

4 răspunsuri:
| Parmalat a răspuns:

Da, esti la varsta la care sistemul imunitar se intareste.
Eu pana pe la 12 ani raceam dintr-o inghetata, cateodata ma puneau si pe injectii dar de pe la 13-14 ani n-am mai avut treaba nici cu raceli nici cu gripe.
Nu-ti face probleme, e de bine - sistemul imunitar se intareste si incet-incet scapi de raceli.
Scapi si de injectii, de la o varsta incolo flora intestinala devine capabila sa reziste la antibiotice orale si nu se mai prescriu injectii.

| madalina2727 a răspuns:

E bine ca nu ai mai racit. Da, asta inseamna ca ti-ai intarit imunitatea, pentru ca ai avut grija de tine.Multa atentie mai ales pe sezonul rece, ca oricand poti raci.Eu mai tot timpul iernii sunt racita.La cel mai mic semn ia 1-2 vit. C/zi si astfel iti ajuti corpul sa lupte cu virusii.Raceala puternica, de care te temi tu, nu poti avea decat daca stai foarte mult in frig, bei si consumi alimente reci sau nu te imbraci corespunzator.

| john_1578 explică:

Mentionez ca in acesta perioada nu am facut nimic deosebit ca sa am grija de sanatatea mea. Cred ca mi-am intarit imunitatea mai degraba in urma repetatelor raceli pe care le-am avut.

| SentimenteColorate a răspuns:

Incearca sa te duci la ductor si sa ii explici poate te ajuta el fundita plzzz big grin