| SwedishMeatball a întrebat:

De mic am fost supraponderal, au fost momente cand am reusit sa mai slabesc (cu ajutorul unui nutritionist), dar apoi m-am ingrasat la loc, si momente cand m-am apucat sa slabesc si am renuntat din cauza ca mi-am pierdut ambitia, simteam ca nu am motive sa continui. De multe ori mananc pe ton emotional, am avut cateva episode depresive in care ma refugiam in mancare, mancam de suparare, de nervi, pentru ca ma simteam singur sau plictisit. As vrea sa ma schimb, nu ma simt deloc bine asa. Ce pot face sa slabesc si sa ma si mentin dupa aceea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Te inteleg perfect. Am pornit pe un drum in scadere, am slabit 15 kg, dar dupa 2 ani i-am pus la loc. Evident ca mai mult mi-a luat sa slabesc decat sa ma ingras, iar asta a fost frustrarea cea mai mare. Poate ca am fost mai libertin in alimentatie, iar 115 nu mi se parea o valoare exagerata, dar nu dupa mult timp am revenit la greutatea de la care plecasem initial (122 kg), iar asta nu poate crea decat depresie. La fel ca tine, nu mai simt determninarea care sa ma faca sa slabesc si sa ajung inapoi la greutatea minima pe care mi-am putut-o permite. Cred ca cel mai bine e sa gasesti o persoana de suport, care trece prin aceeasi experienta ca tine si cu care sa te iei "la intrecere" in acest proces de slabire. Te ajuta foarte mult si chiar te impulsioneaza sa-ti doresti sa fii cat mai slab. Am pierdut lupta cu kilogramele de fiecare data cand veneau Sarbatorile. Tentatiile au fost mari si m-au facut sa ma indop peste necesarul zilnic.

3 răspunsuri:
| spraytag88 a răspuns:

Multa apa happy

| zăGhost a răspuns:

Fa sport, renunta la dulciuri + mancare de tip fast-food si nu mai manca dupa 19. Should be fine.

| elena97890 a răspuns:

Sport facut regulat+ apa+ nutritionist eu am slabit in modul asta vreo 14-15 kg in 5 luni, am avut ambitie de aia turbata si dieta foarte stricta si nu le.am pus la loc chiar daca uneori mai "trisam" cu un fast-food si nu iti lua pastile de slabit nu vei face nimic cu ele!