| Loghin0Mihai19 a întrebat:

Salutare TPU, in ultima jumatate de an am zis ca vreau sa slabesc, si chiar am facut o, pentru ca din 6 august pana acum sa zicem 2 3 sapt am slabit 40 kg, yup, este destul de mult, numai in sfarsit sunt normal, si am reusit si usor usor sa revin la o dieta normala de asemenea, eram curios doar de 2 chestii
1) daca mananc toate cele 3 mese din zii foarte aproape una de alta, adica practic sa fac intermitent fasting, asta ma va face sa ma ingras, sa slabesc, sau sa ma mentin? caut sa ma mentin pentru ca deja arat si sunt putin cam subnutrit, cu 3 4 kg mai exact, dar mie imi place mai mult asa
2) e ok daca mananc din cando punga de chipsuri sau imi iau cate un cheat meal chiar daca nu fac sport?
3) daca o punga de chipsuri are 1500 kcal, iar eu mananc doar acea punga de chipsuri in ziua aceea plus mai ceva de aprox 500 kcal, va fi ok? nu voi pune pe mine?
ideea este ca eu nu vreau sa pun la loc pe mine, nici macar 1 kg, chiar daca sunt putin subnutrit, dar nu vreau nici sa slabesc mai tare, vreau doar sa ma mentin, pentru ca a fost destul de provocator sa ajung de la 112 kg la 70 intr-un timp asa de scurt
P.S daca cumva, nu imi dau seama inca, este prea devreme, dar daca cumva mi am cam dat putin peste cap metabolismul am cumva cum sa il readuc la normal? pentru ca eu am slabit mai mult prin infometare, la modul ca, la inceputul dietei mancam aprox ok, dar cu timpul am tot scazut portia de mancare, iar deja cand am ajuns ca finalul dietei, mancam doar aprox 350 kcal pe zi, wow, dar acum dupa cum am mai spus, mananc normal (cred) aprox 1800 - 2000 kcal pe zi
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si va rog, nu va luati de mine pentru ca da, stiu, nu e in regula ca am slabit prin infometare asa de mult, stiu ca am gresit, si ca trebuia sa o fac sanatos, chiar daca dura mai mult

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu te sfatuiesc sa ai grija pe viitor pentru ca tot ce este extrem, fie dieta sau orice metoda vrei, aduce efectul de boomerang.Asta inseamna ca tot ce dai repede jos vei pune la fel de repede inapoi.Mai intelept ar fi fost sa vorbesti cu un nutritionist, nu sa te infometezi pana cand IMC iti indica subponderal.

| Ilovedinero a răspuns:

Nu doar ca ti-ai dat metabolismul peste cap.L-ai distrus.Acum daca mananci 1800-200 kcal de la 350, te ingrasi, si inca foarte repede.Intermitent fastingul este aceeasi treabă cu calculatul caloriilor( teoretic nu ai cum sa mananci in 3-4 ore mai mult decat necesarul caloric). Acum, cu metabolismul nu ai decat sa cresti treptat numarul de calorii.De ex mentii o saptamana de la 350 la 400-450 si tot asa. Dupa ce ajungi la 1500-1600 kcal, te mentii si prin sport.Nu uita de concentratia mare de proteină si fibre. Punga aia de cipsuri trebuie sa fie o dată la o luna-doua.In greutate tot vei pune avand in vedere numărul foarte slab de calorii pe care il aveai inainte. Poate asta iti va fi invătatura de minte sa te informezi, nu sa te infometezi

| Loghin0Mihai19 explică (pentru Ilovedinero):

Multumesc de sfat, asa am si facut si acum, chiar daca poate am grabit procesul, mananc normal, si nu m-am ingrasat, problema este ca chiar am continuat sa slabesc, si pana si acum, consum sa zicem 1500 kcal pe zi, dar tot slabesc, dar foarte putin, foarte foarte putin, cred ca asta inseamna ca nu l am dat peste cap