| Casian76 a întrebat:

De mic copil mi-a fost și îmi este frica de cancer și leucemii. Când aud de ele sau când îmi imaginez ca as avea asa ceva ma apuca groaza.
De 4 zile am constipație care se rezolva doar cu laxative și doar pe temem scurt plus dureri în zona abdominală și a ficatului.
Medicul de familie mi-a zis sa iau colonspasmin, nu m-a consultat ca nu vine la cabinet, am vorbit prin telefon.
După câte zile ar trebui sa merg la o clinica sau la un spital pentru a ma trata sa nu fac cancer de colon? Sunt șanse mari sa am cancer de colon? Ce as face în locul meu? As fi mers din prima zi dar nu am bani fiindcă suntem mai săraci.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Ai o frica neintemeiata deci pe langa constipatie ai si anxietate, nu ai cancer. Pe viitor mergi la un medic psihiatru si explica-i frica si fricile tale referitoare la cancer si leucemie! O sa iti dea un tratament care sa te ajute.
Pana atunci mergi la medicul de familie sau spune-i la telefon ca vrei sa vii personal si sa se deranjeze sa te consulte, NU E FRUMOS CEEA CE FAC, MULTI MEDICI DE FAMILIE DE FRICA IN PERIOADA COVID NUMAI CONSULTA PACIENTII SAU II TIN LA USA AFARA SI LE ELIBEREAZA RETETE, URAT DIN PARTEA LOR MAI ALES CA AU NEMERNICII ACESTIA SALARII SI DE 20.000 DE LEI PE/LUNA UNII CHIAR MAI MARI. Cand era totul bine si frumos si le mergea leafa tare bine ea, acum ca este o criza mondiala cu acest covid, nu vor jigodiile sa cumpere si ei niste masti si combinezoane din banii proprii
pentru ei ca doar lor le trebuie sa se protejeze, vor sa le dea cineva tot moca, si cu salariu de peste 20.000/luna si daca se poate sa primeasca echipament de la Stat pe degeaba, rusine
acestor nesimtiti care stau degeaba toata ziua. Pai muncesceste vreun medic de familie de asta ca un medic sau asistenta de spital?

7 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună.
Scuze, dar nu prea înțeleg.
Cum adică ai "constipație de 4 zile care se rezolvă doar cu laxative și pe termen scurt"? Nu ai mai avut scaun de 4 zile sau altceva? Și cum știi că se rezolvă doar cu laxativ? Se mai întâmplă. Constipație nu e ceva chiar atât de rar. Poate ai mâncat ceva ce nu ți-a priit în ultima vreme și o să-ți treacă azi/mâine fără să faci ceva. Dar ok, doctorul ți-a dat un medicament. Ia-l și vezi ce se întâmplă. Dacă vezi că nu are niciun efect du-te la consult.
Baftă!

| Mosotti a răspuns:

Nu ai nici un cancer, ai anxietate si ai avut anxietate care-ti da frici nejustificabile, e bine sa vizitezi un medic psihiatru sa vezi ce spune, altfel te va teroriza asta in continuu.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da' de halit ce halesti de obicei? Majoritatea problemelor de genul asta vin ca urmare a alimentatiei si de multe ori a lipsei de lichide/bautului de sucuri dulci si alte mizerii in loc de apa...

| Legion7X a răspuns:

Mănâncă supă goală evită pâinea.
Ciocolată'
O bucățica de unt fara pâine
Gem fară pâine.
O să își dea drumul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cumva esti ipohondru? In locul tau as lua tratamentul dat de medic. Nu cred ca e semn de cancer. Poti face analize gratuit daca ai asigurare. Daca nu ai in familie persoane care sufera de cancer si leucemie nu ar trebui sa fii atat de speriat. Strange bani si mergi peste 2-3 luni. La cancer apar mai multe semne. Mai vorbeste cu medicul de familie despre temerile tale.

| GouDidodino a răspuns:

Bea ceai Sveltaflor de la Fares, o cana pe zi si o sa ma pomenești

| Catalin77945 a răspuns:

Esti prea... speriat, cancerul nu-l faci chiar asa usor after all sa stii