| AndreiDinero a întrebat:

Am o intrebare... Deci. Am 16 ani si sunt baiat. Acuma 2 zile am avut scaun cu sange. ceva ciudat. nu am mai patit. acum cateva luni stiu ca am avut constipatie si am fost pe la spital dar nimic grav. poate de la constipatie s-a fisurat ceva nu stiu. ce ar trebui sa fac? sa le spun parintilor? sa contactez medicul de familie? imi este si frica. exista sanse sa am cancer la colon la 16 ani? sper ca nu. sunt foarte speriat. alte simptome in afara de sange si oboseala nu prea am. Va rog sa imi raspundeti rapid. Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Seby52 a răspuns:

Salut Andrei! Daca nu ai parte de dureri sau mancarimi in zona respectiva inseamna ca nu ai nimic. Si mie mi s-a intamplat, aceeasi varsta am, si e normal daca esti constipat sau daca te fortezi tu.
Daca se mai repeta inca o data du-te la medic.

| AndreiDinero explică (pentru Seby52):

Ma ustura cand am scaunul. Hemoroizi si fisura anala doar prin operatii pot fi rezolvate? Nu imi plac deloc interventiile chirurgicale

15 răspunsuri:
| LaraClarice a răspuns:

Cum ai spus si tu, vasele de sange din rect, e posibil sa se fi spart in timpul efortului.
Nici cancerul de colon nu e o variabila de evitat, in unele cazuri apar simptome tocmai in faza terminala, cand rar se mai poate face ceva. Nu iti spun asta ca sa te sperii. Mergi la medicul de familie.
In unele cazuri, constipatia severa, este doar simptom al colonului iritat, afectiune usoara, simplu de tinut sub control sau chiar de vindecat numai printr-o alimentatie sanatoasa.
Cel mai bun raspuns ti-l poate da un medic doar.

| Seby52 a răspuns (pentru LaraClarice):

Cum să aibă cancer de colon la 16 ani? Tu judeci ce vorbești? Mai bagi și spaima in copil după ce că e speriat.
Probabil s-a forțat să iasă afară și a ieșit cu sânge... Mare lucru

| AndreiDinero explică (pentru Seby52):

Chiar nu stiu. am sa merg zilele astea sa vad ce este. vad ca sunt si constipat din nou. de 4 zile nu am mai facut.

| AndreiDinero explică (pentru LaraClarice):

Deci exista sansa am cancer de la colon la o varsta asa de frageda? :/

| Seby52 a răspuns (pentru AndreiDinero):

NU, nu e imposibil dar este IMPROBABIL la varsta asta sa ai cancer de colon. Daca zici ca esti si constipat scaunul e normal sa iasa uneori cu sange. Ia niste laxative si dupa tine-o pe dieta cu fibre si miscare multa.

| AndreiDinero explică (pentru Seby52):

Ok, am sa incerc. am luat ceva pastile acum pentru constipatie am sa vad maine.

| Seby52 a răspuns (pentru AndreiDinero):

Te simti mai bine?

| AndreiDinero explică (pentru Seby52):

Nu... Chiar mai rau sunt constipat de 5 zile am luat orice fel de pastila pentru constipatie, iaurt, fructe orice si tot nu pot sa fac, am sa ma duc la spital astazi sper sa nu fie rău sad

| AndreiDinero explică (pentru Seby52):

Nu... Chiar mai rău sunt constipat de 5 zile am luat tot felul de pastile pentru constipatie fructe am mancat iaurt orice si tot nu merge... Am sa merg la spital astazi poate fac ceva la maţe

| Seby52 a răspuns (pentru AndreiDinero):

Ai fost?

| AndreiDinero explică (pentru Seby52):

Salut. nu am mai fost am luat un fel de sirop si mi-am dat drumul de la ala ma simt bine acum. mersi oricum. meriti funda.winking

| Seby52 a răspuns (pentru AndreiDinero):

Ma bucur ca te simti bine! In caz ca mai ai probleme de genul asta nu ezita sa-mi dai un mesaj, mama lucreaza la gastroenterologie si ii pot cere sfaturi! Sanatate multa!

| AndreiDinero explică (pentru Seby52):

Pai. de atunci am mai avut cateva zile de constipatie am tot luat siropul acela de ti-am zis si nu mai am probleme dar devin dependent. inseamna ca fara el nu o sa mai pot si asta e o problema. am inceput sa fac si sport sa mananc fructe dar sunt unele zile in care nu pot sa fac si trebuie sa iau sirop dar asa devin dependent de el...e aiurea :/

| Seby52 a răspuns (pentru AndreiDinero):

Nu o sa devii dependent de el, stai linistit si nu te mai stresa atat. Cred ca tu suferi si de o oarecare ipohondrie. Si eu am ipohondrie, dar uneori las lucrurile sa mearga singure spre ce directie vor.