| NeoRo a întrebat:

Buna seara,

Credeti ca pot avea cancer de colon daca analizele la sange si sumar de urina, precum si ecografie abdominala, toate au iesit bune (pe 1 iulie sunt programat si la o colposcopie).

Eu am simptomele urmatoare:
- sange deschis la culoare cand sunt constipat.
- dureri care si intepaturii in abdomenul inferior pe partea stanga, mai putin pe partea dreapta (apar aproape tot timpul cand nu fac efort, cand stau pe scaun si in pat intins).
-constipatie (cred ca este si de la statul mult la PC si o alimentatie uscata)
-mancarimi si iritatie dupa fecale.

Credeti ca este ceva grav?

Cu stima,
Alex

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mussette a răspuns:

Daca numarul hematiilor era scazut, iar al leucocite era ridicat, atunci era posibil.
Cu analizele bune, nu prea sunt sanse.

| NeoRo explică (pentru Mussette):

Buna, multumesc pentru raspunsul dumneavoastra rapid!
VSH este normal si WBC este bun.

RDWs si LY% este mai mare, puteti vedea pe imagine toate rezultatele...
http://i.imgur.com/rJr4Lji.jpg

| Mussette a răspuns (pentru NeoRo):

Nu stiu sa citesc prea bine analize, dar ma descurc.
Donez des sange si cand primesc analizele, daca ar fi nr leucocitelor mare, ar fi putin tragica problema.
Cu placere.
Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Poate fi vorba de o tulburare functionala a colonului, data de alimentatie, dar trebuie exclusa o cauza organica. Colonoscopia este indicata. http://www.i-medic.ro/analize/colonoscopia