| Abysss a întrebat:

De o luna am o problema care deja ma seaca. Efectiv ma mănâncă tot corpul, pielea este normala, nu am iritație, nici semne. Bratele, burta, picioarele efectiv tot ma mănâncă excesiv, toată ziua ma scarpin de parca am râie... Și nu înțeleg ce am. Momentan nu pot face un control pentru ca sunt în alta tara dar dacă aveți o idee de ce ar putea fi va rog sa-mi spuneți.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jukosto a răspuns:

Am mai auzit astfel de cazuri la cei care au dezvoltat o alergie care nu iese la analize, de la lactate sau de la conservanti alimentari.

Eu unul am probleme de la gelurile de dus. Cazurile pot sa fie mai multe. Dar daca a durat atat de mult, eu zic sa incerci sa faci o analiza completa pentru alergii, "ALEX Allergy Explorer".

Pur si simplu iti ia sange, iar dupa 3 zile ai si aflat rezultatul.

Dar daca nu iti poti permite acum, eu zic sa incerci sa vezi ce ai schimbat in ultimul timp ori in dieta, ori in viata ta de zi cu zi. Trebuie sa fie ceva diferit.

5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Mergeți la o farmacie, plafar sau cum se zice unde locuiți în prezent și cumpărați un calmant pe bază de plante medicinale și care se eliberează fără rețetă medicală.
Mâncărimea este din cauza stresului, agitației nervoase.
Nu este nimic grav, o excitare nervoasă. Un calmant va rezolva problema.
Sănătate!

| RoCkKiD a răspuns:

Pot fi multe cauze asa ca ar fi ideal sa mergi la un control cat mai repede. Stiu ca pare inocent ca e o mancarime dar daca se dovedeste ca mancarimea e cauzata de ceva mai grav trebuie facute niste analize deoarece in timp problema doar se va agrava.

Nu cauta si nu asculta pareri de pe net pentru ca asa raman oamenii schiloditi, da 1-200 de E pe un consult ca e mai bine decat sa ramai cu banii si cu sanatatea ciobita.

| TheGentleman a răspuns:

Cel mai probabil ai o alergie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Posibil sa ai lipsa de fier
Sau sa fie alergie alimentara sau pe fond nervos. Mergi la medicul de familie unele boli ce da mâncărimi dacă nu le tratezi la timp devin cronice cum ar fi prurigo dar și altele.

| Nume6 a răspuns:

Verifică ce mănânci și cu ce te speli, e posibil să ai o alergie pe interior(bubiţe) sau pur și simplu organismul tău(sistemul imunitar) luptă cu acea cauză(alimentară sau produs de igienă) care încearcă să îţi facă rău.