| GulDan a întrebat:

De o luna de zile imi vine somnul numai dupa ora 2..mai rar dupa 3-4.

Care ar fi cauzele insomniei?

PS:Sunt stresat si nervos pe parcursul zilei!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stresul si nervii dispar in momentul in care iti reglezi somnul si dormi macar 8 ore/noapte.
Somnul ti-l reglezi daca-ti impui ca cel mai tarziu la ora 10 sa fii in pat, cu telefonul, computerul, tableta si orice alt device electronic inchis. Faci un dus sau o baie la calda, ca relaxeaza si te culci!
Statul in fata TV-ului sau a computerului pana tarziu, irita sistemul nervos, creaza stress si iti distruge somnul.
Orice ar fi, la ora 10 trebuie sa fii deja dusat, imbracta in pijama si in pat. somnul vine repede cand esti relaxat dupa dus si uiti de telefoane, Tv si alte electronice.

| GreenVoid a răspuns:

Pai cam asta ar fi motivul, stresul din timpul zilei.Incearca sa citesti ceva inainte de culcare asa iti iei gandul de la probleme si subconstientul tau se va gandi la ce ai citit sau daca esti ca mine te ia somnu instantaneu cu cartea in fata:')Citisem undeva ca asta ajuta.Sau ceaiuri, lapte, evita dulciurile seara... Daca persista du te la medicul de familie vezi ce ti zice.happy

| AndreeaCr a răspuns:

Incearca sa faci o baie calda si relaxanta inainte sa adormi, sa bei un ceai de musetel sau un lapte cald si ar trebui sa ti se induca starea de somnolenta.

| GinoLANETTI a răspuns:

Incearca sa nu te mai gandesti seara la probleme, sa nu te mai stresezi, stai in pat si mediteaza la visele tale, creeaza-ti un scenariu cum ai dori sa fie viata ta si incearca sa te tii de el si incearca sa asculti niste muzica de relaxare cu sunete delta pana adormi. Ar fi pacat sa iti lasi nervii si stresul sa iti afecteze sanatatea. Numai bine!