| kiransherk a întrebat:

Sper ca aveti rabdare sa cititi si sa ma puteti ajuta cu un sfat.

Sunt foarte ingrijorat.

Acum o luna eu si prietena mea am avut contact neprotejat, dar treaba sta in felul urmator:

Cu o zi inainte eu ejaculasem si am mai si urinat pe parcursul zilei.
A doua zi dimineata, inainte ca ea sa vina pe la mine, eu am urinat din nou si m-am spalat foarte bine cu apa si sapun.

Cand a venit la mine nu am facut tocmai sex in adevaratul sens. Doar am atins-o cu penisul timp de 10-15 secunde. NU am penetrat absolut deloc.
Asta a fost tot.
Sunt ingrijorat deoarece am citit de acel lichid preejaculator, dar cum am zis..am ejaculat cu o zi inainte si chiar si in dimineata aia + ca m-am si spalat bine.

Ea are ciclu neregulat... trebuia sa ii vina pe 19 mai dar i-a intarziat o saptamana si ceva, iar in final i-a venit.
Am citit despre ciclu fals, cum ca poate aparea dar este mai slab cantitativ si are culoare diferita.
Ei i-a venit cum ii vine de obicei, acceasi cantitate si culoare si a tinut o saptamana.

Eu sunt foarte stresat deoarece zice ca are sanii cam umflati, dar nu ii are mereu..cateodata isi revin iar apoi se umfla din nou.

Se poate intampla asta fiindca i-am bagat doua degete in vagin, ceea ce nu mai facusem niciodata.

Va rog sa ma ajutati cu un sfat, chiar sunt foarte stresat si nu ma mai pot gandi la nimic altceva.

Poate fi vorba de o sarcina daca i-a venit ciclul normal?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In privinta LICHIDULUI PREEJACULATOR am dat de mai multe ori raspunsuri la toti cei care ori au intrebat ori in mod absolut gresit vehiculeaza idei false si eronate, iar raspunsurile corecte sunt cele care urmeaza. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlalte persoane lipsite de cunostinte medicale corecte trebuie sa afli ca acel lichid este inofensiv, are atat rolul de a lubrifia glandul (capul ****) cat si rolul de a usura decalotarea (belirea) penisului, dar principalul si adevartul sau rost este cu totul altul si anume cel de a curata uretra (canalul) din penis de eventuale ramasite/urme de URINA, in vederea inlaturarii aciditatii din uretra si asigurarea unui mediu propice vietii cu pH-ul neutru, pentru ca in cazul in care s-ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma, viata si calitatea spermatozoizilor sa nu fie deloc afectata si acestia pentru o scurta perioada de timp chiar si doar de cateva ore, sa aiba/gaseasca conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu sunt interconectare/legate cu niciuna dintre glandele si organele aparatului reproducator masculin, cele care produc atat lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus cu vezicula seminala, cu prostata si/sau cu gonadele/testiculele. In consecinta se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau. Insa dupa ce se produce deversarea acestui lichid in uretra, poate exista posibilitatea ca acolo IN URETRA sa se poata contamina prin amestecarea sa cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare anterioara care s-a produs chiar si cu cateva ore mai devreme si astfel spermatozoizii ramasi in uretra sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Aceste resturi/ramasite de sperma pot sa ramana/sa existe in uretra penisului in urma masturbarii sau a unei ejaculari la sfarsitul unui sex intretinut anterior si numai/doar asa prin amestecarea celor doua lichide spermatozoizii au posibilitatea de a ajunge vii si motili din vagin in uter. In concluzie datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' si complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, care asa cum reiese are un cu totul alt rol. In cazul in care ultima sangerarea menstruala a decurs in conditii similare cu celelalte menstruatii avute pana in prezent, se poate considera ca sangerarea reprezinta GARANTIA ca in proportie de peste 99% NU poate sa existe o sarcina instalata in uter. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu este vorba de nicio sarcină doar de niste dereglări hormonale care odata cu inceperea vietii sexuale apar si alea, deci ce are ea se datoreaza dereglărilor hormonale, este exclusă orice urmă de sarcină deoarece o sarcina se formează numai cu ejaculare in vagin, si ea( fata) sa fi fost in perioadă fertilă. Ce varste ave ti voi? Tu si respectiva domnișoară. Si un consult ginecologic pentru linistea voastră ar fi indicat.

| DOMNUOlandez a răspuns:

Ca sa fie însărcinată trebuie sa ejaculezi în vagin
De la o simpla atingere nu se poate să o lasi gravidă
Poate fata are o alergie sau ceva
Sfatul meu e sa consulte un medic
Funda!

| kiransherk explică (pentru DOMNUOlandez):

Multumesc, mai astept pareri

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru DOMNUOlandez):

Tu ai o obsesie cu funda aia? Mereu la fiecare raspuns pe care il dai funda, funda se acorda numai daca persoana care a pus intrebarea consideră raspunsul tau util si ca a ajutat o, asa ca nu este frumos sa cerșesti funda, deoarece pe acest site sunt multi care dau raspunsuri nu esti numai tu, si fiecare consideră raspunsul lui cel mai bun si asteaptă funda.