| anonim_4396 a întrebat:

De o saptamana ma doare in partea stanga, prima data, apoi se muta in parte dreapta, nu ma doare continuu, ci cateva minute pe zi, acum cateva zile am fost si racita "jos", acum sunt eu racita laughing, a mai aparut si senzatia de usturime in timpul si dupa urinare, ar putea fi o infectie urinara din cate am citit, medicul de familie ar stii ce sa-mi dea (tratament) sau trebuie sa ma duc la alt doctor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Durerile menţionate de tine ( în stânga/dreapta ) pot fi dureri de ovare şi pot indica o anexită ( răceală/inflamaţie a ovarelor ), se pot datora acelei răceli abdominale ( "jos" ).

De asemenea, acele usturimi din timpul şi de după urinare, INDICĂ o infecţie urinară ( cistită ).

Trebuie să mergi la medicul de familie şi să CERI Trimitere la analize/investigaţii suplimentare ( sumarul de urină/urocultură, preferabil cu antibiogramă ) şi, eventual, Trimitere la ginecolog ( pentru o ecografie ovariană în ceea ce priveşte eventuala anexită ).

În urma rezultatelor investigaţiilor vei primi şi tratamentul adecvat.

Toate cele bune şi multă sănătate.

3 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
e posibil sa ai o infectie urinara, desigur ca medicul de familie iti poate recomanda ceva, dar daca usturimea persista, e bine sa faci un consult ginecologic sa nu intampini probleme mult mai grave..eu am tras si am trecut prin asa ceva si a fost gravstraight face
O zi bunahappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Trebuie sa mergi la medicul de familie pentru tratament, cu siguranta ai o infectie urinara.
Te pup!

| Public22 a răspuns:

Nu ai nimic, bucura-te de viata, cat mai ai de trait, un an doi laughing. glumesc, du-te si tu la un doctor.