| anonim_4396 a întrebat:

De o saptamana mi-am scos fundurile de borcan de la clinica : ochelarii de vedere. Ochelari pentru vedere de la distanta si primii mei ochelari. Nu am mai purtat niciodata ochelari. Iar acum sa reformulez intrebarea anterioara in care specificam ca am 0.25 cu minus. Pe atunci nu aveam nici reteta pentru ca a ramas la clinica. Reteta mi-a fost inmanata odata cu ochelarii. Ei bine, sunt mai chior decat credeam eu si pe reteta scrie asa

Sfera OD +0.75, OS +1.25
Cilindru OD -1.25,OS -1.75

AX OD/OS 136 respectiv 30.

Bine, aceasta este reteta. Ochelarii am inceput sa ii port de o saptamana., iar acomodarea...hmm. Va spun ca acomodarea a fost groaznica. In prima zi cand mi-am pus ochelarii aveam impresia ca miros asfaltul. Aveam senzatia ca nu aveam picioare si ma simteam al naibii de marunt. Iar strazile si absolut tot ce priveam vedeam inclinat. Chiar am si venit in nas pe scarile unui autobuz,iar la trecerile pentru pietoni nici nu aveam curaj sa traversez cu ochelarii la ochi. laughing

Acum,dupa o saptamana,pot spune ca este altfel viata. M-am acomodat cu ochelarii,nu mai vad nici inclinat. Nu am dureri de cap,nu am dureri de ochi,nu am stari de voma, ma simt relaxat cu ei.

Si tocmai am aflat ca cine m-a consultat si prescris reteta nu este medic oftalmolog. Este optometrist si probabil de aceea a fost "consultatie gratuita". Daca vrei mai amanuntit, scoti banii pentru medic.

Citeam pe internet ca nu este bine sa te lasi pe mana unui optometrist din mai multe motive.

Intrebarea mea este : eu ar trebui sa imi fac griji in legatura cu consultatia facuta de optometrist? Trebuie sa merg neaparat la medic oftalmolog? Cica la optometrist poate gresii reteta. Probabil de aceea se termina cu"trist". Va zic ca eu ma simt bine cu ochelarii. Am spus si mai sus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Geo_Georgiana_1997_BCJr a răspuns:

Daca te simți bine cu ei si vezi bine nu trebuie sa te ingrijorezi... dar trebuie in fiecare an sa faci un control si să iti schimbi lentilele.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fa urmatoarea verificare:

Stai in umbra si vezi bine sa citesti literele marunte (de cca 1 mm sau mai mici), apoi ridici repede privirea spre o zona mai departata, intens luminata de soare.

Daca nu simti ameteala cand privesti spre lumina, atunci ochelarii-s buni.
Daca simti ameteala, atunci dioptriile sunt prea mari pentru tine.

| imelenama a răspuns:

Buna, dupa 1-2 luni te poti duce la un consult oftalmologic ca sa fii sigur ca nu a gresit dioptriile.