| madalina3005 a întrebat:

Am fost cu fetita mea la oftalmolog in aprilie 2008 si avea la ochiul stang +0.25 si la dreptul +0.75, iar dna doctor mi-a zis sa o mai las un pic pentru ca este mica si poate acest defect se va corecta in timp. ( Ana avea atunci 1 an si 3 luni). Am revenit la control in iulie 2008 si avea +0.75 la stangul si +1.25 la dreptul. I-am facut ochelari insa nu ii poarta... ii tine max 5 min dupa care ii scoate... iar sa o fortez, cred ca mai rau as face. Seara se vede ca ii obosesc ochisorii, clipeste f des si sta cu manuta la ochi f mult. Cum sa procedez cu Ana pentru a o convinge sa poarte ochelarii? Multumesc anticipathappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie neaparat s-o convingi sa poarte ochelarii. Are exact varsta cand problema ei se poate corecta. Macar sa nu mai evolueze si tot ar fi un mare castig.
Eu zic sa discuti cu ea in genul: tu esti fetita mare de-acum si intelegi bine, daca nu porti ochelarii cand o sa fii mare n-o sa mai vezi si n-o sa poti sa citesti/te plimbi/te joci. Mama crede ca e mai bine sa porti ochelarii pe care ti i-a dat doamna doctor. Apoi trebuie sa-i atragi atentia de cate ori si-i scoate. Mie bunica imi zicea: Cristina, ochiul! (tineam un ochi inchis cand nu purtam ochelari) si imi creasem un automatism: imediat imi puneam ochelarii. Dar mi-a zis asa de milioane de ori, de fiecare data cand mi-i scoteam indiferent cat era de ocupata sau obosita. Stiam ca decizia ei este lege pentru mine, nu aveam cum s-o contrazic fiindca imi explicase cu argumente ca ochisorii mei sunt bolnavi si daca nu port ochelari vor fi si mai bolnavi. Mi-a arat seara in oglinda ca am ochii rosii si simteam si eu ca ma ustura, apoi am observat ca daca tin ochelarii, imi obosesc mai putin ochii si i-am dat dreptate. Acum nu mai am nevoie de ochelari si pentru asta ii sunt recunoscatoare bunicii mele.

6 răspunsuri:
| devine a răspuns:

Mama a reusit cu mine acum muuulti ani happy in momentul in care m-a pus pe mine sa-mi aleg ochelarii (ia-i unii roz colorati draguti); eventual poti sa-i cumperi o papusica caer sa aiba ochelari sa ii arati cat de frumoasa e cu ochelari... poti sa-ti iei si tu o pereche si sa ii arati ca purtati amandoua... cu forta intr-adevar nu emrge. poti sa-i mai zici ca i se fac ochisorii f frumosi daca ii poarta si ca nu os a dureze asa mult. mai arata0i poze cu fetite dragute care poarta ochelari etc

| DenissaDeea a răspuns:

Draga madalina iti recomand sa nu lasi lucrurile asa ca se va inrautati vederea, si eu acu 18 ani cred ca eram la scoala in clasa -|-a cand doamna invatatoare i-a spus mamei de ochelari ca ar trebui sai port nici nu am vrut sa aud, si mai tarziu mia daunat ca nu am vrut sa port ochelari atunci, si parinti nu mau fortat, pentru ca ori cum nu intelegeam, o ei frumos si o pui pe ia sa aleaga o rama foare frumoasa, o pui se mai uite si la alti copii de varsta ei ca le sta foarte bine, si ca nu e o rusinea sa porti ochelari, stiu ca e mai greu la copii dar trebui sa nu te dai batuta. sfatul mamei intotdeauna conteaza.bafta multa.sa mi spui si mie daca reusesti.

pupimik
| pupimik a răspuns:

Nu stiu ce sa zic...ai incercat sa mergi si la alt medic? Aceeasi probolema am avut`o eu la 2 ani.Nu vroiam sa port ochelari, iar parintii m-au dus pentru orice eventualitate la un alt oftalmolog...care le-au spus alor mei sa nu ma chinuie sa port ochelari, pentru ca in general copiii au probleme de genul asta.Acum am aproape 18 ani si nu am probleme cu vederea.Incearca sa mergi la un alt medic oftalmolog. Poate o deranjeza si nu vede bine cu ei...de aceea nu vrea sa ii poarte.

| Andrei_6051 a răspuns:

Trebuie sa o motivezi in functie de ce ii place ei la varsta asta. oricum daca vrei sa o ajuti sa isi revina vederea vezi http://tinyurl.com/m5rzz9

| madalina3005 explică:

Cand i-am facut ochelarii, ea si-a ales rama, cand intra cineva in casa se ducea cu ei la pers respectiva sa ii arate... ii tinea la inceput 5 min si gata... Bunicii ei poarta ochelari si o incurajeaza mereu...insa nu ii tine mai mult de 5 min... e f incantata de ei, pana ii pune la ochisori. Oricum va multumesc tuturor pentru raspunsurihappy

| alexzender a răspuns:

Ce doctori.straight face nu cred ca sea poate corecta singur ochiulstraight face am 16 ani dar acum 3 ani am fost al un control si aveam probleme la ochiul stangstraight face (nici acum nu pot sa vad cu ochiul stang subtitrarea de la tv cand ma ut la film) mi-a acoperit ochiul drept si sa vad cu cel stang cica "sa-l antrenez" k o sa se refaca...straight face aiurea daca e sa luma in considerare ca ochiul uman imbatraneste de la varsta de 4 anistraight face! in ce priveste convingerea santajeazo cu dulciuri jucarii iesiri in parcul de distractie etchappy inca sunt mic si nu prea ma pricepbig grin