| Girly97 a întrebat:

De saptamana trecuta fac electroterapie zilnic din cauza tendinitei si am o problema care nu este grava dar cauzeaza un incovenient. Cel putin in cazul clinicii de recuperare unde ma duc, procedurile de electroterapie sunt adaptate la pragul de toleranta individual al fiecarui pacient. Asta inseamna ca in cazul terapiilor cu curenti electrici intensitatea trebuie sa fie simtita ca niste furnicaturi, piscaturi dar care sa fie confortabila, suportabila si usor de tolerat. Doamnele asistente au observat la mine ca simt curentii terapeutici la cel mai mic nivel, cam in jur de 18-23 ma chiar daca este vorba de TENS, cei mai "slabi" curenti folositi. Desi incearca sa creasca intensitatea foarte lent cat sa ii permita sa imi observe reactia eu tip din instinct si fara sa ma pot controla pentru o secunda-doua pana cand isi da seama ca trebuie sa reduca putin intensitatea. Mi-as dori sa nu mai tip din instinct pentru ca in primul rand nu este vina nimanui, asistenta isi face treaba si face tot posibilul sa fie cat mai gentila posibila si in al doilea rand prin comportamentul meu neadecvat la varsta de 25 ani care persista inca de la 17 ani cand am avut primele sedinte de electroterapie exista riscul sa deranjez pacientii care dorm. De ce tip necontrolat si din instinct desi nu este dorinta mea sa fac acest lucru si imi doresc foarte mult sa ma opresc? Pur si simplu cand incep sa simt intensitatea mult peste pragul meu mic de toleranta incep sa tip din instinct fara sa ma pot controla.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| DiegoAndrei775 a răspuns:

Nu vad rostul pentru care sa tipi, doar imagineazati ca esti incarcat cu electicitate de aia de aia care se face cateodata cand mergi pe strada si camd vrei sa atingi pe cineva te pisca.