| Girly97 a întrebat:

Bună ziua! Vă scriu în legătură cu o mică problemă pe care doresc să o rezolv. Am 25 ani și de la vârsta de 17 ani efectuez ședințe de electroterapie, chiar din prima zi de tratament am fost pusă direct la curenții TENS, în acea perioadă pentru tratarea unui traumatism la nivelul genunchiului stâng. Din totdeauna, clinica respectivă având foarte rar tineri la electroterapie, am fost o pacientă cam impacientată la electroterapie și nu îmi place această situație. Deși asistentele medicale știu faptul că am un prag foarte scăzut de toleranță, mai scăzut decât al altor pacienți, în momentul în care îmi administrează tratamentul TENS măresc intensitatea cât pot de lent însă nu știm momentul în care încep să simt pișcăturile și până să își dea seama asistentele în funcție de reacția mea ajung să țip necontrolat 1-2 secunde cam întotdeauna, deranjând în acest fel pacienții care dorm. După stabilirea intensității de obicei cât timp durează tratamentul îmi ocup timpul cu diverse activități (folosirea telefonului, discuții cu ceilalți pacienți etc). Problema mea este la începutul tratamentului nu la mijloc sau final, senzația de furnicătură fiind suportabilă atunci. Pe mine mă deranjează foarte rău că indiferent ce încercăm tot mai țip necontrolat cam aproape întotdeauna când mi se administrează tratamentul cu curenți TENS. Astăzi de exemplu asistenta a încercat să mă ajute prin a-mi pune o întrebare despre alt subiect (nu mai țin minte) în încercarea de a-mi distrage puțin atenția în timp ce crește intensitatea curentului la început și cât de cât a ajutat. Doresc să încetez să mai țip necontrolat pentru că vreau să fiu cooperantă și să nu îi deranjez pe ceilalți. Mai ales că în niciun moment nu sunt în pericol și nu am de ce să țip.
Am nevoie de niște sfaturi din experiențele voastre cu tinerii la electroterapie. Cum gestionați tratamentele de electroterapie ale tinerilor? Poate aveți un sfat care mă va putea ajuta ca data viitoare să fie mult mai bine.
Vă mulțumesc foarte mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| RAY a răspuns:

Ia xanax inainte de a lua injectile si nurofen