| gyna201 a întrebat:

De un an si ceva ma simt cam rau asta a inceput de cand mi-a dat unu sa fumez o porcarie..care a avut efecte fff naspa adica m-am simtit rau si am itnrat in f.mare panica asta anul trecut cand am fumat... zilele urmatoare ma simteam asa cam ciudat. aveam senzatii de parca nu eram eu, imi batea inima tare..si ma speriam noaptea de credeam ca mor..asta pana intr-o noapte cand tot asa m-am speriat..intrasem asa in panica nu ma mai simteam. aveam impresia ca mor ca inebunesc..in fine de atunci..nu mai sunt eu oricum..ma simt confuza ciudata am muschii slabiti...nu sunt pe picioarele mele..si nu mai pot sa stau singura mai tot timpul imi vine raul mentionez ca am facut cam toate analizele posibile..la sange de 3 ori la inima de vreo 7 ori..rmn cerebral, encefalograma la plamani ficat etc si nu imi gasesc nimic.ce ar fi putut sa imi faca chestia aia adica avand in vedere ca eu am senzatii de rau fizice nu psihice eu cred ca s-ar putea sa imi fi afectat niste nervi ceva avand in vedere ca am si spasme musculare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Nu sunt distrusi. Neuronii comunica intre ei prin sinapse.
Transmiterea, modularea și amplificarea impulsurilor nervoase în sinapse se face cu ajutorul unor mediatori chimici numiti neurotransmitatori. E ca si cum piesele unui motor n-ar fi suficient de unse. Tu trebuie sa umplii iar baia de ulei. Acum, este sub pragul normal. De asta se ocupa psihiatrul.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este posibil sa-ti fi afectat functional creierul sau niste nervi periferici. Nimeni nu stie ce contin exact porcariile alea, de obicei pot contine, din greseala, otravuri puternice si nu trebuie deloc sa fii uimita de efctele pe car le are. Sunt sigura ca au o mare componenta psihica, dar in mod cert sistemul tau nervos a suferit dereglari care nu vor trece atat de usor. Trebuia sa stii asta cand ai fumat chestia respectiva si sa fii dornica sa-ti asumi riscul integral.

| IMC90 a răspuns:

Ce descrii tu sunt niste nevroze pe sistem nervos (cum ar fi nevroza cardiaca) insotite de niste atacuri de panica. Practic, SNC-ul tau fierbe (este hiperexcitat)
Nu stiu ce are porcaria pe care ai fumat-o (de fapt nimeni nu stie) deci orice e posibil. Dar, cel mai probabil ai scapat doar cu o anxietate mai severa.

| gyna201 explică (pentru IMC90):

Si medicii nu sunt in stare sa imi rezolve probleme adica o sa mor sau ce o sa se intample?sad

| IMC90 a răspuns (pentru gyna201):

Pai nu sunt, ca nu se pricep. Asta-i treaba de psihiatrie. Doar medicul psihiatru poate sa te repare.

| gyna201 explică (pentru IMC90):

Pei e eva fizic. avand in vedere ca tu zici ca sistemul nervos e hiperexcitat:-s..adica nervii sunt distrusi neuroni...la rmn totusi nu mi-au gasit nimicsad

| IMC90 a răspuns (pentru gyna201):

Nu sunt distrusi. Neuronii comunica intre ei prin sinapse.
Transmiterea, modularea și amplificarea impulsurilor nervoase în sinapse se face cu ajutorul unor mediatori chimici numiti neurotransmitatori. E ca si cum piesele unui motor n-ar fi suficient de unse. Tu trebuie sa umplii iar baia de ulei. Acum, este sub pragul normal. De asta se ocupa psihiatrul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da poate subconstientu tau incearca sa-ti transmita sa NU MAI FUMEZI thinking

| frikk a răspuns:

Off ai fumat "chestia aia" cu teama este posibil sa fie totul psihic.
(normal ca analizele au iesit bine)Aici doar tu singura trebuie sa cauti sa-ti revi din starea in care te afli.succes.