| Huzul a întrebat:

De vreo 2 luni incerc sa ma ingras dar nu reușesc. Mananc cat de multa ciocolata pot pe zi, la scoala imi imi cumpar mancare fast food si mananc cat mai uleios. De ce nu m-am îngrașat nici macar un kg?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexSalling a răspuns:

Fiindca ai corp rezistent.

5 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mancarea uleioasa si prajita iti va creste colesterolul nociv si nu o sa ti prinda bine! Omul creste cu proteine iar energia este de preferat sa o iei din carbohidrati complecsi,nu din zahar!
Dulciurile iti pot scadea sensibilitatea la insulina,devenind dependent de cea sintetica,cu alte cuvinte, imbolnavindu-te de diabet.
Ingrasarea brusca iti va distruge fibrele de colagen, ramanand cu niste vergeturi inestetice ce, din pacate, nu vor putea fi eliminate cu usurinta.
Ai grija! Nu ti poti dezvolta musculatura sau densitatea osoasa fara sa faci sport si grasimea nu te ajuta la nimic, doar iti aduce boli endocrine daca vrei.

| Ax3LdeV a răspuns:

Pot fi ceva probleme de sanatate ....ai facut analize? Daca sanatatea este ok, atunci intra in discutie anii copilariei. Daca de mic esti gras atunci o sa fii gras si la maturitate.

| ManRight2000 a răspuns:

Cel mai probabil asa este constructia ta corporala, de ectomorf.Pai nu prea cred ca e o varianta prea buna sa consumi fast-food zi de zi.Iti afecteaza sanatatea foarte mult,mancarea fast-food in exces distruge ficatul,ciocolata in exces poate duce la diabet zaharat(care poate fi foarte tulburator, in functie de gradul de diabet).Cel mai bine, mananca de cateva ori pe zi, fa sport pentru musculatura(ma gandesc ca vrei), gen abdomene flotari genoflexiuni si calculeaza ti caloriile din alimentatie. Teoretic, pentru a castiga sau pierde 1 kg, e nevoie de 7716 kcal in plus(ingrasare) sau minus(slabire). Succes! P.S.:Cate kg ai si ce inaltime? Baiat sau fata?

| Huzul explică:

Daca vreti funda documentativa, sa nu dati raspunsuri la plesneala. Fara suparare?

| Huzul explică:

Sunt baiat 60kg 11 ani 168cm