| lauracorbu a întrebat:

Salut, am 18 ani, 165 si doar 41 kg. Incerc de vreo 2 ani sa ma ingras, manac mult si des, carbohidrate multe, iau multe vitamine. Am incercat sa mananc intr-un timp mult de la fast-food. Orice as face, nu reusesc. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mancarea tip fast-food te ingrasa doar pe solduri si abdomen.animalele sunt alimentate cu hrana si hormoni, acesti hormoni duc la schimbari hormonale, evident, si automat ingrasarea pe sold si abdomen.vitaminele doar daca sunt recomandate de medic pentru ca iti pot schimba metabolismul iar unele dintre ele(a, e)se acumuleaza in corp fara a putea fi eliminate.mananca 5 mese pe zi, fructe si zarzavaturi proprii sezonului.cate o banana in fiecare zi. nu exagera cu laptele pentru ca blocheza asimilarea fierului.ai nevoie de fibra musculara si nu de grasime.mergi la un dietetician, unul bun o sa iti recomande analize pentru a vedea daca ai probleme de asimilare sau alte afectiuni.foloseste mai multa carne rosie si evita carnea de porc. o ingrasare brusca iti poate afecta sanatatea(obezitate, colesterol, probleme cardiovasculate, afectiuni ale ficatului si pancreasului)oamenii au tendinta de a manca gras si multa paine pentru a se ingrasa dar este o eroare.

4 răspunsuri:
eileen
| eileen a răspuns:

A mai fost pusa o intrebare de genul asta. Asa iti este firea, la 18 ani eram exact ca tine, daca nu mai slaba. Acum am 25 de ani si 48 kg, aceea inaltime ca si tine. Tot sunt slaba si mi-ar mai trebui vreo 2 kg in plus, dar nu ma strofoc asa rau. Organismul tau proceseaza mult prea repede, nu asimileaza proteinele, grasimile, ai un metabolism rapid. Nu mai manca la fast food asa de des, nu vrei sa te imbolnavesti, mai ales ca esti slaba si organismul nu are un sistem imuntar atat de bun pentru a lupta cu cine stie ce boli. Mergi la un nutritionist, daca iti permiti, eu as fi facut-o dar atunci nu prea stiam, nici nu aveam bani, pentru ca as fi facut-o. Acolo iti vei face analizele si vei vedea unde este buba, iar doctorul iti va recomanda un regim care sigur te va multumi si va da rezultate. Succes.

| Ben. a răspuns:

Daca esti sanatoasa eu zic sa stai linistita.sunt la fel ca tine si toti mi/au spus acelasi lucru.asta e.noi sa fim sanatoshi!

| moji a răspuns:

Cura cu banane te poate ajuta sa te ingrasi. O banana pe stomacul gol timp de o luna sau pana cand vezi ceva rezultate.Si anticonceptionalele au mai fost folosite in cazuri de genul.
De preferat totusi sa mergi la nutritionist sa eviti cine stie ce probleme. S-ar putea ca la anul' sa ne intrebi ce sa faci ca sa slabesti.winking
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate este genetic, poate nu ti s-aterminat perioada de dezvoltare a adolescentei, nu te impacienta virsta rezolva totul, eu ti-as sugera sa nu maninci fast foodsi nici vitamine pentru ca s-ar putea sa te ingrasi prea tare mai tirziu, mai bine mergi la sala controlat si pui masa(muschi) pe tine si o sa vezi ce structura corporala buna o sa ai binenteles cu o alimentatie normala