| Paranormal12 a întrebat:

Deci a venit doctorul la scoala si ne-a spus ca trebuie sa facem un vaccin:ROR(rujeola, rubeola si oreion).
Ce este acest vaccin? Ce riscuri are? Trebuie facut neaparat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este vaccinul impotriva celor trei boli virale din titlu. Nu are nici un risc. Nu trebui neaparat facut, dar risti sa faci aceste infectii la maturitate. daca le-ai facut pe toate trei inaintea varstei de 10 ani, nu e cazul sa te mai vaccinezi

| darrio2007 a răspuns:

Nu te obliga nimeni sa il faci.Dar este spre binele tau.Creste imunitatea organismului.Sansele de imbolnavire sunt nule.

| Azµre a răspuns:

E normal, e pentru a nu declanșa o epidemie de așa ceva.

| DraudeS a răspuns:

Nu este obligatoriu acest vaccin dar este indicat. Riscuri nu are atata timp cat tu nu esti alergic.

Sanatate!

| Adryan17 a răspuns:

De pojar ai auzit? acest vaccin previne pojarul. (rubeola si celelalte sunt bolile alea care iti provoaca febra si iti apar bubite pe tot corpul) sunt boli contagioase. e bine sa faci un vaccin dinasta, nu stricahappy

| Mariana1993 a răspuns:

Vaccinul ROR (impotriva rujeolei, oreionului si rubeolei) a fost introdus in schema de imunizare din Romania in anul 2004 inlocuind vaccinarea antirujeolica simpla.

Cum protejeaza vaccinul ROR?

ROR este un vaccin pentru copii care contine variante atenuate de virusuri vii de rujeola, oreion si rubeola si stimuleaza sistemul imunitar in producerea de anticorpi impotriva celor 3 boli ale copilariei. Atunci cand persoana vaccinata intra in contact cu virusul, organismul il recunoaste si produce anticorpi specifici care lupta impotriva lui.

Administrarea vaccinului ROR

Vaccinul ROR face parte din programul national obligatoriu de vaccinare si se administreaza conform schemei in 2 doze, subcutanat. Prima doza se administreaza in intervalul 12-15 luni iar cea de-a doua la varsta de 7 ani (clasa I).
Eficienta vaccinarii este foarte mare: peste 95% dupa prima doza si 99, 7% dupa cea de-a doua doza.

Situatii in care vaccinul ROR se administreaza inaintea varstei de 12 luni:
Sugar expus virusului rujeolic
Epidemii de rujeola (pojar)
Calatorii in tari cu incidenta crescuta a rujeolei

Situatii in care este interzisa administarea vaccinului ROR:
Sarcina si alaptarea
La mai putin de 3 luni de la administrarea de injectii cu imunoglobuline
Stare imunocompromisa
Alergie la proteinele din ou
Reactii adverse severe la neomicina sau gelatina
Copii bolnavi +/- febra

Reactiile adverse ale vaccinului ROR
-Click si afla despre reactiile adverse ale vaccinului ror: http://www.pediatrutecuci.com/......l-ror.html

| alinaalexandra2000 a răspuns:

E ok sa il faci happy, dar nu stiu riscurile