| KaylaSlvt a întrebat:

Bun, deci ideea e ca am facut rubeola si a fost foarte naspaaa. acum e mai bine dar ieri imi venea sa ma urc pe pereti, in halul asta ma manca de tare. Eu nu am mai facut nicio boala a copilariei(am 16 ani) si mi-e groaza de varicela sau de oreion, pentru ca am auzit ca sunt cu mult mai rele. am reactionat destul de rau la rubeola si nu stiu cum as putea fi in stare sa rezist la varicela, spre exemplu. Efectiv mi`e groaza. Ar trebui sa fac un vaccin? Downsides: Cunosc pe cineva care a facut acest vaccin si a facut intr-o luna rujeola, rubeola si oreionul... Mi`e frica si nu stiu ce sa fac? Imi puteti explica cum sta treaba cu vaccinul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista vaccin atat pentru oreion cat si pentru varicela. Sun relativ scumpe, dar eficiente. Insa trebuie sa astepti o vreme dupa rubeola pentru a le putea face (cam 6 saptamani). Fiecare vaccin se face singur (adica nu amandoua o data), la interval de 6 saptamani de la ultima boala seriaosa sau de la celalalt vaccin, in stare de perfecta sanatate. le poti cumpara de la farmacie si ti le face medicul de familie.

1 răspuns:
| SweetDreamss a răspuns:

Rubeola sau pojarul si de obicei bubitele sunt mici si rosii. La varsatul de vant sau varicela, bubitele sunt putin mai mari aproximativ ca cele facute de muscatura de tantar. Eu una am facut varicela si mancarimea poate deveni insuportabila la un moment dat. Incearca mixtura mentolata de la farmacie diminueaza mancarimea si te face sa te simti mai bine. Sau pune pe cineva sa intrebe la farmacie. Cat despre vaccinul anti varicela, poti vorbi cu doctorul de familie.

ByeByewinking si insanatosire grabnica