| KaylaSlvt a întrebat:

Buna, TPU. Bun, deci ideea e ca am facut rubeola si a fost foarte naspaaa. acum e mai bine dar ieri imi venea sa ma urc pe pereti, in halul asta ma manca de tare. Eu nu am mai facut nicio boala a copilariei(am 16 ani) si mi-e groaza de varicela sau de oreion, pentru ca am auzit ca sunt cu mult mai rele. am reactionat destul de rau la rubeola si nu stiu cum as putea fi in stare sa rezist la varicela, spre exemplu. Efectiv mi`e groaza. Ar trebui sa fac un vaccin? Downsides: Cunosc pe cineva care a facut acest vaccin si a facut intr-o luna rujeola, rubeola si oreionul... Mi`e frica si nu stiu ce sa fac? Imi puteti explica cum sta treaba cu vaccinul?

1 răspuns:
| Juliiee a răspuns:

Este vaccin, dar nu in toate cazurile te fereste de boli, da oreionul e groaznic, l-am facut si eu anul trecut [tot la 16 ani straight face ]. Nu vreau sa te speriu e groaznic I don't want to see, dar vorbeste cu mama ta despre, si daca vrei poti merge cu ea sa iti faci vaccinul. [mie una mi-e frica de acehee hee ]. De rubeola nu ai de ce sa te sperii e o forma mai usoara a rujeolei, sora mea are happy. Trebuie doar sa stai in casa si sa nu faci baie pana iti trec bubitele tongue. Sper ca te-am lamurit cat de cat :*