| Ion_Geanina_1999 a întrebat:

Deci, am 1.50 cm, 13 ani şi 4 luni şi 56 kg. Am scolioză, dar nu este foarte grav, în câteva luni de exerciții de kineto scap (aşa mi-a zis medicul ortoped) şi mi-a recomandat să mai slăbesc 5-10 kg pentru că îmi afectează la coloană. Am mers şi la medicul endocrinolog şi mi-a dat să fac nişte analize şi în urma analizelor mi-a dat să țin o dietă de care nu mă pot ține din cauza programului. Mănânc o dată pe zi în cursul săptămânii, pe la şapte seara, dimineața nu am timp să mănânc şi de două ori pe zi în weekend că sunt şi eu şi mama acasă, dar beau Cola şi mănânc la şcoală pizza/chipsuri/croissante (ştiți voi, chestii din astea). Întrebarea mea este: cum pot slăbii în maxim trei-patru luni 5-10 kg? Vă rog, fără hate sau fără chestii care nu au legătură cu întrebarea...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Acras a răspuns:

Pai fata draga da ce faci de nu ai timp? ai 13 ani mergi la scoala si cam atat de toata treaba ta
egal nu mai conteaza pai sfatul meu ar fi urmatorul
Sa mananci regulat, sa lasi rahaturile astea cola chipsuri pizzoasca si eu stiu ce alte rahaturi mai exista, fa si tu putin sport apropo si mersul pe jos este f benefic
explica ce ti-a zis endocrinologul ca eu nu vad legatura ai o problema endocrina sau nu? ca daca nu ai de ce iti da tie un endocrinolog dieta si nu un nutritionist?
apropo daca ai problema endrocrina gen hipertiroidism nu vei slabi nici daca te pui in cap asa este boala sa te faci cat malul, mai mult lata decat inalta

| Ion_Geanina_1999 explică (pentru Acras):

Endocrinologul a spus că nu am nimic, că e din cauza sucurilor şi lucrurilor pe care le mănânc la şcoală! Nu am timp pentru că plec la 11 dimineața şi ajung la 7 seara acasă, stau la 2 km de şcoală şi merg pe jos până acolo şi înapoi. Rudele din ambele părți sunt înalte şi bine făcute să zic aşa... De dna doctor Luiza Vitan ai auzit?

| Ion_Geanina_1999 explică (pentru Acras):

Când m-am dus, făceam orele dimineață şi am ținut caminte două luni dieta, după ce nu am mai ținut-o la ceva timp am început să mă îngraş din nou

| Ion_Geanina_1999 explică (pentru Ion_Geanina_1999):

Cam*

| Acras a răspuns (pentru Ion_Geanina_1999):

Nu am auzit ca nu e star TV.Pai fata draga ai tim suficient din cate vad eu.Procedeaza in felul urmator trestete pe la ora 6:30 dimineata pe la 7 mananca ceva usor o chifla usor nu te gandi la nutela sau eu stiu ce alte rahaturi mancati voi eu spre ex cand mananc dimineata si asta rar mananc o chifla cu branza topita si beau o stacana de cafea
tu probabil vei dori sa bei lapte cu ciocolata cacao nu bea pentru ca este hiperkaloric si te vei ingrasas in continuare cauta altceva
apoi pe la 10:30 poti manca iarasi ceva un pranz care sa contina nu f multi carbohidrati la scoala mananca numai lucruri aduse de tine de acasa si nu copiii nu vor rade ca vii cu pachet de acasa
apoi seara cand ajungi incearca sa te axezi pe salate sau supe dar nu grase
sport faci ca mergi mult asa ca daca te tii de dieta vei vedea rezultate
dar trebuie sa respecti mereu orele meselor si cand stai acasa nu incepe sa rontai tot felul de acareturi ca ti-e pofta ca ti se pare bun eu mai stiu ce ca asa nu vei avea rezultate

| Acras a răspuns (pentru Ion_Geanina_1999):

Acum sunt si oameni care se ingrasa si de la apa de robinet.eu am o colega de serviciu care se ingrasa si de la apa

| Ion_Geanina_1999 explică (pentru Acras):

Nu, nu beau apă de la robinet

| Acras a răspuns (pentru Ion_Geanina_1999):

Ce spun eu si ce intelegi tu laughing
sa stii ca e mult mai buna ca pe aia care o cumperi tu de la magazin.
nu conteaza era un exemplu ca sa intelegi la ce ma refer

| Ion_Geanina_1999 explică (pentru Acras):

Am întrebat dacă ai auzit de ea nu că ar fi star tv cum ai zis tu, ci că este cunoscută ea ca medic. Timp suficient zici? Păi hai să-ți zic, dimineața oricum mă trezesc pe la opt-nouă, pe la zece trebuie să încep să mă pregătesc, să ajung la timp la şcoală. Seara ajung acasă la şase jumate-şapte, nu fac şi eu teme, referate, nu mă pregătesc pentru a doua zi, nu mănânc, nu fac şi eu duş sau baie şi multe alte chestiu, nu dorm? A, plus că până în aprilie trebuie să port şi un corset chaneau pentru îndreptarea coloanei şi cu ăla pe mine abia pot sta pe şezut sau în picioare, dar să mă mişc sau să stau întinsă... Dacă ai avea idee de cum e viața mea, ai înțelege de ce nu am timp

| Ion_Geanina_1999 explică (pentru Acras):

Nu cumpăr apă, stau la curte şi iau apă de la hidrofor. Nici apă prea multă nu beau, maxim 1, 5 litri pe zi

| Ion_Geanina_1999 explică (pentru Ion_Geanina_1999):

Am "puț" în curte (mai pe "românește" happy ) şi hidrofor băgat, de acolo iau apă

| Acras a răspuns (pentru Ion_Geanina_1999):

Trezeste-te si tu mai devreme ca nu se intampla nimic si apoi fara sacrificii nu vei ajunge niciodata la rezultate spre exemplu tu acum in loc sa dormi stai pe TPU si vb cu mine...asta iar nu e bine

| Acras a răspuns (pentru Ion_Geanina_1999):

Am priceput e bun daca ai apa de fantana e buna e rece si poti incerca sa bei si tu mai multa apa ca nu strica

| Ion_Geanina_1999 explică (pentru Acras):

Nu dormeam pentru că e weekend, nu am şcoală şi pot să mă trezesc la orice oră vreau. De duminică seara până joi seara la 23:00 dorm. Şi ce e rău că stay în pat pe telefon şi nu dorm?