| Alexa920 a întrebat:

Deci am 16 ani si in jur de 45 de kg nici palea. Bai deci vreau sa ma ingras, nici nu pot sa mananc nu-mi vine deloc... nu stiu asa sunt slaba de mult timp asa sunt eu dar trebuie sa fie ceva. acum stiu ca o sa ma fac de ras dar uneori am ajuns sa imi iau o pereche chiar 2 de pantaloni pe sub mine ca sa nu arat asa groaznic. Si nu ma simt eu bine asa si chiar nu stiu ce sa fac... puteti voi sa radeti dar asta e situatia in caz de disperare ..si daca aveti de gand sa lasati raspunsuri jignitoare mai bine pastrati-le pentru voi serios vreau ceva util nu caterinca voastra
multumesc!.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Anna121 a răspuns:

Mergi la un nutritionist, nu este usor sa te ingrasi de capul tau. De asemenea iti recomand, daca ai posibilitate financiara sa te apuci de sala, o sa-ti modelezi corpul happy

| immortalfaith a răspuns:

So, milady
Daca vrei pofta de mancare alearga zilnic
Antrenament HIIT (alergi 10 secunde - sprint, mergi 10 secunde, si tot asa)
Dupa o saptamana o sa ti vina si pofta de mancare
Ca sa te ingrasi trebuie sa papi mult... asa e la noi astia ectomorfi (hardgaineri)
Ca sa se depuna frumos, faci muult sport : genu (genu cu greutate iti fac o pofta de mancare de vrei sa mananci si cand mananci), fandari, flotari la paralele daca poti, ridicari pe varfuri pentru gambe, deadlifts
Eu nu puteam manca dimineata cand eram mai micut, dar am observat ca pot manca banane (bine..la inceput mancam doar un sfert de banana. apoi dupa un timp jumate, si tot asa)
Plus ca bananele te fac sa devii mai pufos
Ar trebui sa faci combinatii de carbo ca sa te ingrasi, incearca iaurt grecesc cu fulgi de ovaz, banane, avocado, nuci, alune, piept de pui, branza (chestia aia fagaras e buna)
Stiu cum te simti, am fost bolnav si am ajuns la 40 kg (tu macar esti fata)
Nu ma ingrasam orice as fi mancat, am ajuns la 60 kg doar prin sala
Am luat niste prostii de gainere zici ca mancai nisip cu algocalmin fiola
Deci trebuie sa ai vointa, trebuie sport mult si cu program de antrenament
Daca esti hotarata sa ti depasesti limitele si sa ti fac un program de antrenament lasa mi un id

| Nuvr a răspuns:

Mananca fast food cu multe calorii
forteaza putin stomacu manca mai mult
nu iti recomand sa faci sala deoarece "ve-i'' ajunge un bat modelat si observ ca esti fata, fa un experiment timp de 2 saptamani cu mancarea fast food si sa vezi daca ai mai pus ceva pe tine daca nu da rezultate poti sa mergi la un nutritionist.

| Neo12 a răspuns:

Bună!
Mai bine ai merge la medic pentru niște analize, el ar putea descoperi cauza.
E posibil să-ți prescrie niște medicamente pentru poftă de mâncare.
Prietenul meu a mers la doctor pentru că la fel.e slab și a spus că nu se îngrașă deoarece e în perioada de dezvoltare fizică și că atunci când începe să se termine procesul de osificare, e posibil să se îngrașe.
Deci mergi la medic.
O seară bună!

| immortalfaith a răspuns (pentru Nuvr):

Daca habar n ai, nu mai da sfaturi
Fast food cu multe calorii fara sala inseamna burta, o sa fie "skinny-fat"
Bat modelat de la sala? Antrenamentul cu greutati construieste masa musculara, deci iei in greutate nu te faci "bat"
Dai mai multi bani la nutritionist decat pe mancare, te asigur, iar daca fortezi stomacul o sa ti fie rau si vomiti

| crystalclear a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu ( ca si baiat ) sa fiu sincer si eu am incercat sa ma ingras dar mai mult de 60 kg nu am putut trece pana am plecat la tara vreo 3 luni, sincer am ramas uimit, in 3 luni am pus 10 kg prin acea mancare sanatoasa si munca fizica la camp ( cu sapa etc ) cred ca asta ar fi o modalitate foarte buna de a te ingrasa, sa ai o zi frumoasa