| 000iasmina000 a întrebat:

Deci, am niste probleme cu ametelile. Aproape de fiecare data cand ma ridic brusc (din pat, scaun etc). Incepe sa se invarta usor imaginea dupa care se incetoseaza si dupa nu mai vad decat negru (cam pentru vreo 5 secunde). Imi pierd si echilibrul iar rareori simt si o pulsatie in cap (asta suna aiurea). Ar putea avea legatura cu vederea? De curand mi-am pus ocelari iar dioptriile nu sunt char mari, -0.75.

PS 1: am doar 13 big grin
PS 2: Fundulita la cel ce imi da cat ma utile informatii :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Cel mai probabil ameteala este data de o hipotensiune ortostatica, motiv pentru care ar fi bine sa eviti ridicarile bruste si statul in picioare prelungit, incearca sa bei mai multe lichide (apa, de preferat, 1.5 - 2 L/zi) si sa mananci usor sarat. Ameteala aceasta a aparut de cand ti-ai pus ochelarii sau era si inainte? Ar fi bine sa ajungi la medicul tau de familie pentru un consult. http://www.i-medic.ro/boli/hipotensiunea-arteriala

| 000iasmina000 explică (pentru doctoressa):

Am de inainte sa imi pun ochelari. Daca e ceva diferit nu pot sa-mi dau seama (ii port doar de ceva timp). Din punct de vedere al alimentatiei, eu zic ca stau bine. Nu supor mancarea sarata, beau apa ca nebuna, 3 mese fix pe zi, si ma bucur de cele 8 ore de somn.

| doctoressa a răspuns (pentru 000iasmina000):

In cazul acesta repet recomandarea de a merge la medic pentru un consult.

12 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Esti anemica, sa te duca parintii tai la medicul de familie pentru analize si tratament.

Răspuns utilizator avertizat
| d4ea a răspuns:

Eu zic ca e sigur de la vedere.

| Anby a răspuns:

Ametelilte astea sunt chiar comune.Chestia asta se numeste hiportensiune orthostatica.
Cand stai jos se petrec niste modificari in circulatia sanguina.
Uite un site daca cauti lamuriri mai exacte http://healthmad.com/......p-quickly/
Daca ameteala asta apare doar uneori nu e cazul sa-ti faci griji.Dar daca nu iei medicamente si se intampla des poate ar trebui sa mergi la doctor sa-ti faca un control.
Spre ca a ajutat! Bafta~!

| Hash001 a răspuns (pentru Anby):

Daca te ridici imediat din poztia culcat in pozitia de "drept" normal ca o sa vezi incetosat. Inima bate la un ritm incetinit cand dormi iar cand te ridici, mergi imediat dupa ce ai stat 8 ore nemiscat adormit ea trebuie sa pompeze, si se fac anumite dereglari.

| Anby a răspuns (pentru Hash001):

Adevarat, dar sunt si anumite cauze(alimentare, ereditare sau boli ale inimii) care pot produce ameteli doar daca te apleci sau stai culcat cateva secunde.

| 000iasmina000 explică (pentru Hash001):

Nu mi se intampla asta doar cand ma ridic din pat dupa ce dorm...ci si atunci cand ma ases sa invat ceva sau cand ma ridic de pe scaun.
PS: Ms pentru raspuns, mi-am facut o anumita idee big grin

| Hash001 a răspuns (pentru 000iasmina000):

Da, si mie mi se intampla la fel, tuturor chiar.

| Roxuts_Ureniuc_1995 a răspuns:

Hei, asa mi s-a intamplat si mie, am avut anemie adica lipsa de calciu, de obicei nu mancam dimineata si nici la amiaza. Dupa mi-a luat mama niste calciu de la farmacie. ( pe mine ma durea la tampla capului si dupa se rotea imaginea, imi trece peste 2-3 minute ameteala ).

| CRISTIANORONALDO7 a răspuns:

Salut! este de la lipsa de calciu!