| anixxzyc a întrebat:

Deci am o problema mare. Cam de o saptamana tot ma musca ceva insecta/insecte țânțari sau păianjeni nu stiu sigur si problema e ca ma musca de multe ori, adica am vreo 7 mușcături pe picior si vreau sa zic ca n-am stat recent afara noaptea sau in locuri unde riști sa fii mușcat. Am zis ca poate sunt păianjeni, am scuturat lenjeriile, le-am schimbat, am aspirat si tot ma musca, apoi am zis ca sunt țânțari. Am bagat aparatul de țânțari in priza si nimic tot ma trezesc cu mușcături. Imi puteti spune ce sa fac ca efectiv e foarte enervant…

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sunt tîntari degeaba pui aparat de tintari ei sunt rezistenti or fi o specie modificata genetic, trebuia primaria sa deratizeze dar nu au bani, iar tintarii ăstia vin din Asia si nu stiu daca scapăm de ei odata cu venirea iernii, vad ca ziua in amiaza mare umblă tintarii ca la ei acasa.

| Catrice a răspuns:

Schimba salteaua, degeaba schimbi așternuturile când ele stau în saltea.

| gabicoo a răspuns:

Ai Purici! Cumpără un tub de Killtox sau Raid și gazează toată casa: in special dormitorul și patul!

| mi25 a răspuns:

Fa dezinsectie. Plosnite sau purici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am auzit ca plosnitele de pat sunt cele care pisca de multe ori si ies doar noaptea. Ziua verifica fiecare colt al patului sau sub el. Uita-te in lenjerii, schimba-le. Cel mai bine este sa verifici toata camera. Poate descoperi de unde ies acele insecte.
Pot fi foarte periculoase. Mergi la dermatolog sau medicul de familie sa iti dea un unguent/tratament pentru piele. De asemenea, daca ai pisici sau caini care au purici s-ar putea sa faci reactie alergica de la piscaturi. Poate ai furnici, dar nu cred ca ar fi ele cauza. Cauta pe internet insecte care apar noaptea si vezi daca se aseamana muscaturile de pe piciorul tau cu cele prezentate.
Probabil sunt insecte foarte mici. Uita-te mai atent prin casa, mai ales unde este lemn, fiindca se ascund foarte bine. Mai poti lua de la farmacie un spray de piele care te fereste de orice insecta, dar nu am incercat niciodata si nu stiu daca ar functiona. Neaparat sa mergi la doctor. Te poti infecta de la muscaturile lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt plosnite, cheamă deratizarea, e cel mai bun sfat pe care ți-l pot da, tu singura nu o sa reușești sa scapi de ele, și nici mama ta, sunt greu de eliminat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta bine in saltea si pe la incheieturile saltelei, e posibil sa fie plosnitele de pat, sunt cele mai pacatoase.