| gomen a întrebat:

Deci, am urechile infundate, se înfund prea des. Si nu stiu din ce cauza este, ORL-istul mi-a spus ca doar fac dopuri de cerumen. In primul rand, am masele devastate; in partea stângă am masele ingramadite iar in partea dreapta le am impinse înăuntru. Recunosc, stau pe afară, mai ales la școală, cu capul gol. Plus ca ultima data când am fost la ORL-ist mi-a zis ca s-ar putea sa am dop de cerumen din cauza glandelor sebacee, am si mătreață dar nu așa de multa, dar parul îmi este uns, se unge după 3-4 zile. Si am fost si la dermatolog, si mi-a dat un șampon Alphcedre, m.am dat astăzi cu el. M.a intrebat orl-istul daca am probleme dentare si am ca nu, dar după am realizat ca am masele vai-si-amar si nu i.am spus de masele, am si uitat.
Ce credeți ca ar fi? Va rog ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Cerumenul este scos la spital fără complicații si fără dureri. Daca te duci la unul de stat este gratis. Atunci poti sa spui medicului că ai uitat să-i spui de măsele.
Oricum, problema măselelor se rezolvă doar la dentist; si asta cu bani. Statul nu aloca fonduri pentru refacerea danturii.