| alexandru_6183 a întrebat:

Deci bunica mea a murit fiindca a primit niste pastile care instantaneu mori.As vrea sa stiu unde se gasesc aceste pastile si cel mai important cum se numesc! Nu vreau sa omor pe nimeni sunt medic si investighez ce substante se introduc in aceste pastile.Am cautat pe internet despre asta, dar nu am gasit nimic. Sper sa ma puteti ajuta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MikyMi a răspuns:

Nu cred ca exista asa ceva. probabil bunica ta a luat niste pastile care i-au facut ei fff mult rau fiindca e alergica la vreo substanta din pastile, sau a luat prea multe. dar pastile ca sa mori nu sunt.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista nici o pastila de care instantaneu mori. Nici macar cianura sau stricnina nu au acest efect. Cine ti-a spus asa ceva te-a mintit cu nerusinare. Iar tu nu esti medic, doar minti la randul tau, fiindca daca ai fi avut vreo legatura cu farmacologia ai fi stiut ca asa ceva e absolut imposibil.

| drpopa a răspuns:

Stimabile, daca chiar esti medic lucru de care ma indoiesc, ai stii foarte bine ca exista anumite protocoale strice in ceea ce priveste substantele letale acestea nu se vand in farmacii si nici la taraba din piata, daca bunica ta a decedat si suspicionezi ca e vb de o moarte nenaturala de ce nu ai solicitat efectuarea probelor toxicologice la autopsie? sau daca era prea scump atunci de ce nu ti ai pus la treaba neuronii stii ca moartea e rezultatul stopului cardio respirator si acesta se produce prin trei mecanisme daca stii ce tip de medicamente lua bunica atunci poti sa deduci care substanta putea produce acest efect, nu stiu cum ai ajuns medic nici nu ma intereseaza dar totusi ce faci in timpul liber? nu studiezi atunci afla ca si o simpla tableta de algocalmin poate produce in anumite conditii stop cardiac e prea mult? aceasta descoperire? cred ca ar trebui sa iti corectezi carentele pe care le ai dar ar trebui sa incepi cu materiile din facultate - farmacologie an 2 si 3, fiziopatologie, ati, etc, plus nu uita de bioetica cum ar fi daca toti medii ar publica denumirea unor substante letale, mod de procurare etc? mi e rusine sa te numesc coleg, practic medicina de 12 ani dar in viata mea nu am auzit o asemenea prostie, si crede ma am vazut multe. daca nu stii citeste, intreaba dar invata sa taci

| mariazet45 a răspuns:

Daca stii ca bunica ta a luat niste pastile si a murit cum de nu stii cum se numesc, nu ai ambalajul, prospectu, nimic? Daca tot esti medic nu cumva ar fi trebuit sa ii prescrii tu bunicii pastile in cazul in care avea nevoie de asa ceva? Daca ne spui si numele pastilelor poate te ajutam sa le cauti. Nu prea stiu la ce ar folosii unui medic numele unor medicamente care provoaca moartea. A fost un comentariu aiurea asa cum ai avut si tu intrebarea. Bunica ta a fost alergica la acele pastile, a avut contraindiicatii pentru alta boala de care probabil nu se stia, a luat pastilele in combinatie cu alte medicamente sau cu alcool, sau pur si simplu a fost o coincindenta faptul ca a luat acele medicamente si a murit. Acestea sunt singurele explicatii care le am pentru un medic emerit care spune ca se moare instantaneu de la niste pastile otravitoare. Apropo, ai descoperit asta cand ai facut autopsia, da si tu mai multe detalii, m-ai facut curioasa.

| Roby67 a răspuns:

Un medic intraba pr TPU cum se cheama niste pastile otravitoare?
Ce fel de doctor esti?
Doctor in intrebari proaste?
Unde se poate da doctoratul asta?

| iuliancico a răspuns:

Si marmota ce facea? ''Dom' doctore'', fara suparare...

| bluerose a răspuns:

Cam agaramat pentru un medic! Nu sti unde se gasesc pastile? Oare la farmacie? Si cum ai de gand sa "investighezi" ce substante se introduc in pastile?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se numesc sabiale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil vrei sa te omori tu... draga medic rolling on the floor) cat de prosti crezi ca sunt unii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu din pacate nu dar as dori si eu sa aflu

| gabrieladima a răspuns:

Mai lasa-ma DOMNULE MEDIC...HALAL MEDIC...pe cine vrei sa omori? sau de fapt cum poti crede ca exista pastile pentru moarte?