| suntsuper a întrebat:

Deci cam de o saptamana am pe buza de sus o "pata" care se simte ca si cum s-ar fi uscat lipici acolo, adica ma trage pielea, dar nu se vede si nici nu imi creeaza disconfort, la un momentdat am rupt pielea aia uscata de acolo dar s-a format fix la fel, in acelasi loc. Ce ar putea fi?
M-am dat si cu strugurel sperand sa dispara, dar tot acolo e.
Precizez ca nu e chiar la fel ca si cand ti se usuca buzele, am zis sa nu ma mai dau cu strugurel ca poate e de la el, si acum mi s-au uscat buzele de tot, dar zona aia se simte diferit fata de restul buzei
Ce ar putea sa fie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Poate fi o carenta de fier, vitamine sau minerale. Mai ai pe corp undeva asa ceva? Este pata exact pe buza sau mai sus putin? Este in mijlocul buzei? Ar trebui sa o vada un dermatolog! Poate fi si de la o lipsa de apa in corp, adica bei lichide putine si ar trebui sa monitorizezi totul! Dermatologul poate lua o proba din ea si iti va spune sigur ce este! Nu te doare cand iti ia proba insa o poate vedea la microscop si o testeaza in asa fel incat sa primesti o crema adecvata si sa nu-ti mai apara. Numai bine!

| suntsuper explică (pentru Caro34):

E exact pe buza de sus, in partea stanga. Eu cred ca daca ar fi fost carenta de fier mi s-ar fi crapat buzele, dar eu am doar o "pata" care nici macar nu se vede, si cu dezhidratarea la fel.

| Caro34 a răspuns (pentru suntsuper):

Daca nu se vede, tu cum o poti vedea? Deci este acolo! Pare invizibila insa e acolo si ar fi bine sa o vada totusi un medic...

| Adiadictie a răspuns:

Trebuie sa mergi la medic. cu problemele medicale nu e de joaca