| AvalohAlyn a întrebat:

Deci cand trebuie luate vitaminele efervescente ca tot nu m-am lamurit.Inainte de masa sau dupa masa? Cine stie? pe prospect scrie doar 1 pe zi atat nu specifica asta.Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

După micul dejun, la aceeași ora, dar cu pauze pentru a nu abuza de tratament.

| mudokins78 a răspuns:

Dupa masa!
succes

| DrGoogle a răspuns:

Nu sunt mare scofala vitaminele efervescente au concentratie mica, le elimini prin urina poti sa le iei cand vrei dar de preferat dupa micul dejun.

| ChristianKalman a răspuns:

Pentru a fi cat mai bine asimilată, vitamina A trebuie luata aproximativ la aceeași oră în fiecare zi, în cantitatea prescrisă de medic.
Vitaminele din complexul B trebuie, de asemenea, luate la aceeași oră în fiecare zi. Vitamina B se asimilează cel mai bine dacă e luată pe stomacul gol, însă administrată astfel poate provoca senzația de greață sau chiar vomă. În acest caz, e mai bine să fie luate cu o cantitate mică de alimente.
Vitamina C se poate lua cu apă, după masă sau pe stomacul gol, o dată sau de două ori pe zi, de preferat la aceleași ore în fiecare zi.
Vitamina D poate fi luată după de masă sau pe stomacul gol. Medicii recomandă sa iei vitamina D înainte de culcare.
Vitamina E este bine să fie administrată cu două ore înainte sau după administrarea altor medicamente sau suplimente.
Vitamina K nu ar trebui administrată în paralel cu medicamente anticoagulante. La fel ca vitamina E, vitamina K trebuie luată cu două ore înainte sau după administrarea altor medicamente sau suplimente.
Suplimentul de calciu nu trebuie administrat în același timp cu suplimentul de fier. De asemenea, este indicat ca doza zilnică să fie împărțită în două doze mai mici, pe care sa le iei separat, la câteva ore distanță, înainte sau după masă.
Fierul este cel mai bine asimilat de organism atunci când este administrat pe stomacul gol. În mod normal, ar trebui să iei suplimentul de fier fie cu o oră înaite de masă, fie cu două ore după, cu un pahar mare cu apă, însă se știe că fierul este unul din suplimentele care poate provoca stări de greață. În acest caz, poate fi administrat cu o cantitate mică de alimente. Fierul nu ar trebui luat în același timp cu vitamina B12 și acidul folic.
Alte suplimente care sunt indicate să fie luate pe stomacul gol sunt probioticele și enzimele digestive.
Vitaminele liposolubile, precum vitaminele A, D, E sau K, se administrează cu alimente care conțin grăsimi.