| Rusu_Flavius_2000 a întrebat:

Salut! Tocmai ce am vazut pe un prospect de la niste pastile pe care le voi lua ca scrie ca trebuie sa fie luate intre mese. Asta ce inseamna? Dimineata pe stomacul gol am voie? Dupa prima masa de dimineata, dupa cat timp? Inainte de a 2. a masa cu cat timp? Va rog, poate cineva sa imi explice? Nu vreau sa le iau doar ca sa fie luate. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Daca nu se specifica la cat timp inainte/dupa o masa anume, nu este nevoie sa te stresezi asa de tare. Intre mese inseamna candva intre 2 mese consistente pe care le ai. Sa zicem la 2h dupa pranz, insa nu este un standard. Poti lua si dinineata daca nu ataca mucoasa gastrica si daca vezi ca nu ai alte probleme sau dureri.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

"Intre mese" inseamna sa fie un interval de cel putin 2-3 ore intre masa si luarea medicamentului, pentru a nu se amesteca.

| sierra1 a răspuns:

Câte mese iei Flavius mamă, pe zi?

| Rusu_Flavius_2000 explică (pentru sierra1):

Cam 4, acum depinde de zi

| sierra1 a răspuns (pentru Rusu_Flavius_2000):

Intre ele ai 3 intervale, alege cand vrei (vai, ce greu a fost...)

| Werrich a răspuns:

"Intre mese", adică îți cumperi 2 mese și iei medicamentul stand între ele.