| anonim_4396 a întrebat:

Deci de cativa ani am amigdala stanga umflata in ultimul timp creste din ce in ce mai mult in final mi-a astupat jumatate din gat acum creste si cea stanga mai am liber cam 15% din gat debia pot sa beau apa de mancat nici nu poate fi vorba si cand inghit am o senzatie nu stiu cum sa va explic deparca s-ar rupe ceva din gat si ma doare mama ma tot bate la cap sa merg la doctor la ORL dar imi e frica pentru ca acum 2 ani am fost la dentist pentru o extractie de masea ma durea cam de 4 zile si nici nu puteam dormi de durere in fine am fost ma anesteziat aia in cerul guri si mi-a pus ghips in masea anesteziata fiind nu mai simteam nimic am ajuns acasa si in10 min am adormit iar cand m-am trezit aveam diatamai punga de puroii in cerul guri nu putean sa mananc fiindca se spargea si curgea de acolo si ma durea in fine era foarte scarbos dupa 2 zile nu mai puteam respira am fost dusa cu salvarea la ORL si ma anesteziat dar nu si-a facut efetcula asa ca m-a operat pe viu am simtit o durere cumplita timp de 15 min a durat operatita apoi mi-a pus o mesa lunta de 60 cm in cerul guri iar medicul mi-a spus ca daca mai intarziam o zi riscam ca puroiul sa se intinda si sa imi fie scos cerul guri si acum imi e frica sa imi scot amigdalele pentru ca nu stiu daca ii face anestezie sau nu si nu stiu cat va dura asa ca va rog sa imi spuneti exact daca imi va face sau nu anestezie cat va dura cum le va scoate daca ma va durea va rog din suflet.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Angelique a răspuns:

Medicul este cel care iti va spune daca este necesar sa se inlature sau nu amigdalele.O plantă mai puţin cunoscută, carul zânelor, are efect antibacterian şi calmează durerile provocate de inflamaţiile amigdalelor. Decoctul se prepară dintr-o linguriţă de rădăcini mărunţite la o cană cu 250 ml de apă. Ceaiul se fierbe timp de cinci minute, se filtrează, apoi se bea călduţ. Tratamentul cu acest decoct se recomandă în tratarea infecţiilor cu stafilococi, în răceli şi în inflamaţiile localizate la nivelul bronhiilor. Efectele terapeutice ale plantei se datorează carlininei, o substanţă care distruge stafilococii, chiar şi pe cei rezistenţi la antibiotice, susţin specialiştii.Combinaţie cu efect calmant

Un ceai foarte eficient pentru calmarea durerilor de amigdale se prepară din flori de soc, de mentă şi de coada-şoricelului. Folosite împreună, aceste plante au o puternică acţiune antiseptică şi calmantă.

Inflamaţia se retrage treptat şi durerile încetează dacă bolnavul bea câte doi litri de infuzie pe zi. Ceaiul se prepară din trei linguri de amestec de plante la un litru de apă fierbinte. După 10 minute, se strecoară şi se bea călduţ, îndulcit cu miere.

Oţetul de mere dezinfectează gâtul

Un adevărat balsam pentru gât, având efecte antibacteriene şi calmante, se prepară dintr-o cană cu ceai de salvie în care se pun două linguriţe de oţet de mere. Se bea câte o cană de ceai, îndulcit cu o linguriţă de miere, de două ori pe zi, dimineaţa şi seara, timp de o săptămână.

Dacă durerea cauzată de amigdalită este supărătoare şi iradiază înspre urechi şi înspre dantură, o gargară te poate ajuta. Pentru prepararea ceaiului, pune o linguriţă de seminţe de ridiche şi o lingură de miere într-o jumătate de ceaşcă de oţet de mere şi fierbe amestecul. Filtrează licoarea când este caldă, adaugă cinci linguri de apă, şi apoi foloseşte-o pentru gargară. Repetă tratamentul trei seri la rând, înainte de culcare.

Smirna, un excelent dezinfectant

Gargarele cu smirnă calmează inflamaţiile. Poţi prepara o soluţie pentru gargară punând o linguriţă de smirnă şi una de acid boric într-o jumătate de litru de apă. Lasă să se aşeze 30 de minute, separă lichidul şi foloseşte-l la gargară. Acelaşi remediu este excelent pentru ulceraţii faringiene şi ulcere bucale. Smirna poate fi folosită şi sub formă de ceai. Pune două linguriţe de răşină într-o ceaşcă cu apă fiartă. Bea acest ceai în trei etape de-a lungul unei zile.

Alternativă: Inhalaţia cu lapte calmează durerea şi reduce inflamaţia amigdalelor. Sper ca te-am ajutat si iti doresc insanatosire!happy

| Angelique a răspuns:

Atunci fa-ti curaj si mergi la medic, altfel se va agrava situatia! Nu-ti fie frica ca n-o sa te doara.Trebuie sa te gandesti ca doar asa poti scapa de asta.Cand o sa fie scoase si o sa fi bine te vei gandi ca de ce n-ai mers mai repede la medic.Deci iti urez BAFTA!happy

| InspectorulTPU a răspuns:

Si eu am amigdale trebuie sa ma operez dar nu am probleme cu ele trebuie sa faci galgara cu apa si bicarbonat adica pui bicarbonat in apa si apoi in gura da nu o inghiti faci agrgrgrgrgrgr in gura cu capu in sus. Bicarbonatu are un gust de sare chiar mai puternic a.scultama in 5 min iti revi complet

| InspectorulTPU a răspuns:

Andy tu esti chior si eu inainte deabi mancam mere presate cu zahar ca muream de foame fa odata galgara cu bicarbonat da-l in colo de medic si operatie!

| Nickelback a răspuns:

Pai din cate stiu eu n-are de sa iti faca anestezie nu e greu deloc sa iti scoata amigdalele.E pe viu doar taie doua firicele si gata.Nu ai de ce sa te temi.Ai sa vezi ce usor va fi.100%fara durere

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Angelique eu debaia imi pot inghiti saliva si din cate vad eu in gatul meu e grav imi place foarte mult medicina si cred ca r trebui scoase asta e parerea mea.

| yola a răspuns:

Eu am fost operata acum cateva saptamani si iti face anestezie genereala stai linistita nu te va durea cum te doare acum pentru ca si eu am trecut prin asa ceva aproape toata vacanta mi-am petrecut-o in spital... mai bine opereaza`te nu vei putea in prima zi sa vorbesti si te vadurea dar in max. 3-4 zile iti va trece de tot durerea

| F._Alexandru_Karol_1992 a răspuns:

Scoate-le draq! Eu am facut iar amigdalita, tot asa, am probleme cu stanga... poate e un streptococ, sau doar de la rece, nu stiu, ce'i drept, fac de 4 ori pe an amigdalita, abia astept sa scap acum sa le scot, cea mai bun solutie... decat sa ma doara in halul asta saptamani de zile, mai bine ma doare 2-3 zile din cauza operatiei si cu asta basta.