Întrebare recomandată | Etein a întrebat:

Deci: de ceva timp,uneori, vad un punct foarte mic stralucitor,alb sau albastrui,ce dispare repede, ca o stralucire.Este ceva legat de ochi... Oare este grav? Cum se numeste ``fenomenul``?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SandraM a răspuns:

Daca te si doare capul dupa aceea, poate fi vorba despre o migrena oftalmica. Aparitia unor stele scanteietoare in campul vizual, insotita de impresia ca obiectele din jur se micsoreaza sau se maresc sunt simptomele unei afectiuni mai putin cunoscute numita migrena oftalmica. Simptomele migrenei oftalmice sunt destul de impresionante, avand in vedere ca sunt asemanatoare cu halucinatiile. Din fericire, nu dureaza mult. Problema este durerea de cap ceare apare dupa.
Sau poate fi vorba despre asa-numitele fosfene – fulgerari iluzorii de lumina, cauzate de presiunea asupra celulelor receptoare de lumina din ochi. Cit stai la calculator pe zi, in medie?

Răspuns utilizator avertizat
| SandraM a răspuns (pentru Etein):

Ar fi bine sa consulti un oftalmolog. Pentru orice eventualitate. Nu cred ca e caz de neuro pina nu te vede cineva de la oftalmo. Te freci des la ochi?

Răspuns utilizator avertizat
| SandraM a răspuns (pentru Etein):

Mergi la oftlamologie, daca e ceva intr-adevar o sa primesti ajutor, iar daca nu e nimic, o sa scapi de griji. Multa sanatate!

21 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Consulta neaparat un oftalmolog.

| Weider a răspuns:

Poti sa ai probleme din asa ceva, mai bine sa te duci la medic, sa nu agravezi, sa ai "halucinatii" ca e de bai.

Răspuns utilizator avertizat
| Nolifenodeath a răspuns:

Fenomenu se numeste high

Răspuns utilizator avertizat
| Ovidiu_Boboc_1967 a răspuns:

Ferestete de lumina soarelui sau orice lumina puternica cu care ochiul vine in contact, eventual poarta ochelari de soare.

| idealman a răspuns:

Se numeste paranormal.

| IonutBaws a răspuns:

Du-te ma la medic si rezolva-ti problema.Asa aveam si eu si am fost la medic si mi-am revenit

| Padureanu_Miruna_1994 a răspuns:

Nu stiu cum se numeste dar cand eram si eu putin mai mica tot asa mi se intampla si eu acum port ocehlari de cred ca trebuie sa te duci la medic

| Madutzza999 a răspuns:

Cel mai bine e sa mergi la medic. Nu ai ce pierde

| Antonio2 a răspuns:

Mergi la doctor