anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Deci, ma gandesc ca trebuie sa-mi cresc cumva randamentul, la invatat.Sunt clasa a 9-a, si stiti cu totii ca e greu, cu stilul de predare al unor profesori, nu intelegem, blah blah blah..., stres continuu, si stiu sigur asta.
Ma bate un gand sa iau MgB6(am luat si in clasa a 8-a in perioada examenelor, si am obtinut rezultate foarte bune). Mie mi-a fost recomandat, mi s-a spus ca e foarte bun, plus ca nu contine lecitina.
Deci, ar trebui sa continui cu el, sau sa iau Ca, sau mai bine si mai sigur, sa consum fructe si legume?(in ultima vreme nu prea am facut-o)
Deci, voi ce credeti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai lua medicamente de memorie.In timp pot duce la alte complicatii,ca orice alt medicament luat fara a fi nevoie de el,si nu are rost sa-ti asumi niste riscuri pe care le poti evita din start. Poti da randament bun si fara ele, totul este sa-ti dai silinta si sa fii foarte atent/a in clasa, pentru a intelege lectiile si pentru a le putea retine mult mai usor.Sunt convinsa ca e greu la inceput,pana te acomodezi cu scoala,cu noii colegi,cu profesorii si stilul fiecaruia; am trecut si eu prin asta,dar asta nu inseamna ca trebuie sa-ti fortezi atat de mult organismul.
In cazul in care nu intelegeti,nu va temeti sa intrebati,profesorii vor incerca sa va lamureasca si,majoritatea,chiar se vor bucura sa vada ca sunteti interesati de materie si ca vreti sa o intelegeti. Daca stilul lor de explicat este mai complicat,poti cere ajutorul unui coleg care a inteles,al unui prieten sau chiar al parintilor.
Pentru a retine mai usor,scrie,subliniaza sau incadreaza ideile cele mai importante cu alta culoare, citeste integral lectia pentru inceput, dupa care invat-o pe fragmente cu o pauza de 1 minut dupa fiecare fragment lung sau dupa mai multe fragmente care ocupa aproximativ un sfert de pagina de caiet studentesc si pune accent pe ideile principale, incercand sa le dezvolti, nu sa retii orice detaliu nesemnificativ.In rest,fa o mica pauza dupa ore, nu te apuca imediat de lectii si de invatat, eventual poti sa dormi 1 ora-2, astfel vei da randament mult mai bun,odihnit/a,iar in cazul in care te intinzi cu studiul pana tarziu,nu te vei simti extrem de obosit/a la scoala.
Primul semestru va fi mai stresant, deoarece este si foarte scurt si se alearga dupa note, dar al doilea va fi mai lejer.Succes.

0 răspunsuri: